archirama.pl

1 WRZEŚNIA 1939. ZDJĘCIA Z ŻYCIA NA RUINACH WARSZAWY [ZDJĘCIA]

ZDJĘCIA WARSZAWY ZNISZCZONEJ W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Jak wyglądała Warszawa po 1 września 1939 roku? Zobacz zdjęcia zniszczonej w czasie II wojny światowej Warszawy, wykonane przez Zofię Chomętowską i Maria Chrząszczową.

Zofia Chomętowska "Krakowskie Przedmieście, róg Trębackiej"

Zofia Chomętowska "Krakowskie Przedmieście, róg Trębackiej" 1945

Fot: Fundacja Archeologia Fotografii /Chomętowscy

Zdjęcia wykonane przez Zofię Chomętowską i Marię Chrząszczową to unikalny zapis tego, co zostało z Warszawy po II wojnie światowej. Dokumentalistki uchwyciły na czarnobiałych fotografiach resztki tego, co zostało z miasta, które zniknęło po 1 września 1939 roku.

WARSZAWA W GRUZACH

Obie, zawodowe fotografki zaczęły robić zdjęcia zniszczonej Warszawy od wiosny 1945 roku. Kiedy stolica została zrujnowana w efekcie działań wojennych i niemieckich bombardowań. Ważnym elementem zdjęć są sceny z życia Warszawy odradzającej się po wojnie. Pierwszy handel, odgruzowywanie miasta, codzienne życie i zwykłe sprawy.

>>RUINY WARSZAWY W KOLORZE

Zdjęcia: Fundacja Archeologia Fotografii /Chomętowscy, Fundacja Archeologia Fotografii /Maria Jarecka, Marta Żylska
Data publikacji: 28.08.2012 13:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!