Architektura

15 lat temu otwarto most Erasmusbrug – największy most zwodzony Europy

6 września 1996 roku królowa Beatrycze dokonała otwarcia mostu Erasmusbrug w Rotterdamie. Ten wiszący most długości 802 metrów łączy południowe i północne dzielnice Rotterdamu rozdzielone przez rzekę Nowa Moza. 89-metrowy fragment mostu jest zwodzony, przez co jest to największy i najcięższy most zwodzony w Europie

06
Wrzesień
2011
Erasmusbrug
 • Erasmusbrug
 • Erasmusbrug w Rotterdamie
 • Erasmusbrug w Rotterdamie
 • Erasmusbrug w Rotterdamie

Erasmusbrug w Rotterdamie jest największym i najcięższym mostem zwodzonym w Europie

Fot: Wikimedia Commons / Huees

Mosty zwodzone kojarzą się głównie ze średniowiecznymi zamkami lub słynnym Tower Bridge w Londynie z końca XIX wieku. Jednak współczesne mosty także stosują technikę podnoszenia fragmentu przęseł. Jeden z najnowocześniejszych mostów zwodzonych na świecie otwarto 6 września 1996 roku w Holandii w Rotterdamie. Most otrzymał miano Erasmusbrug na cześć największego z rotterdamczyków – Erazma.

Erasmusbrug to most wiszący typu wantowego o długości 802 metrów. Zaprojektował go architekt Ben van Berkel. Najdłuższe przęsło mostu, zawieszone nad wodami rzeki Nowa Moza, ma 284 metry długości. Podtrzymuje je majestatyczny, asymetryczny pylon w kształcie odwróconej litery V, który wznosi się na wysokość 139 metrów.

W ogólną długość mostu wpisuje się także 89 metrowy most zwodzony, rozwiązanie to pozwoliło na przepuszczanie statków, które są zbyt duże by mogły przepływać pod przęsłem głównym.

Erasmusbrug jest najcięższym i największym mostem zwodzonym w Europie Zachodniej. Stanowi jedną z atrakcji Rotterdamu. Most kosztował 75 milionów euro.

Zdjęcia: Wikimedia Commons / Huees, Wikimedia Commons / Quistnix, Wikimedia Commons / Ziko, Wikimedia Commons / F.Eveleens
Tagi: 6 września, most wiszący, most zwodzony, Rotterdam, Rotterdam atrakcje, stalowe konstrukcje, UNStudio,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.