Architektura

223 lata temu odsłonięto pomnik Jana III Sobieskiego w Warszawie

Pomnik Jana III Sobieskiego w warszawskich Łazienkach to rzeźba dłuta Franciszka Pincka. Monument zaprojektował Andrzej Le Brun. Stanowi hołd złożony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wodzowi odsieczy wiedeńskiej. Odsłonięcie pomnika odbyło się 14 września 1788 roku

14
Wrzesień
2011
Pomnik Jana III Sobieskiego
 • Pomnik Jana III Sobieskiego
 • Pomnik Jana III Sobieskiego

Pomnik Jana III Sobieskiego w Łazienkach, dłuta Franciszka Pincka

Fot: Wikimedia Commons / Cezary p

Wykonanie warszawskiego pomnika Jana III Sobieskiego zlecił król Stanisław August Poniatowski, by w ten sposób uczcić wodza bitwy wiedeńskiej. Zarazem monument miał mieć wymowę propagandową. Pod koniec XVIII wieku wśród Polaków zmagały się sympatie do Szwecji i Turcji, co w obliczu wojny rosyjsko-tureckiej i spodziewanego sojuszu polsko-rosyjskiego mogło być kłopotliwe. Król dążył więc do podsycania nastrojów antytureckich, czemu miało służyć ufundowanie we wrześniu 1788 roku Pomnika Jana III Sobieskiego w Warszawie. Stanąć miał naprzeciwko Pałacu Łazienkowskiego, na ulicy Agrykoli.

Wzorem dla Andrzeja Le Bruna, projektanta pomnika, był barokowy monument przedstawiający Jana III Sobieskiego na koniu, znajdujący się w apartamentach królewskich pałacu w Wilanowie. Duży blok szydłowieckiego piaskowca, z którego rzeźbę wykuto, czekał przygotowany od kilkudziesięciu lat.

Pomnik króla ma wysokość ok. 4 metrów i ustawiony jest na moście na ulicy Agrykoli, który został przebudowany według projektu Dominika Merliniego. Specjalnie pod monument dodano dwa dodatkowe przęsła i segment z arkadą.

Pomnik Jana III Sobieskiego składa się z trzech części. Gówna, środkowa to król na koniu w zbroi rycerskiej i hełmie z pióropuszem tratujący pokonanych tureckich żołnierzy. Po bokach znajdują się tarcze z inskrypcjami w dwóch językach: po polsku i łacinie. Wsparte są na zdobycznej broni tureckiej.

Odsłonięcie monumentu odbyło się 14 września 1788, 105 lat po zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej. Most i pomnik są dobrze widoczne z okien rezydencji królewskiej i stanowią północne zwieńczenie kompozycji przestrzennej Łazienek.

Pomnik przetrwał obie wojny światowe, zagładę Warszawy, pożar Łazienek. W 1947 przeszedł gruntowną renowację. W 1999 został częściowo zdewastowany przez wandala; trzeba było odrestaurować urwaną rękę Turka i zniszczone napisy. W 2001 znowu wymagał renowacji, tym razem wichura, która przeszła nad Warszawą, strąciła głowę króla do kanału zasilającego staw.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Cezary p, Wikimedia Commons / Łeba
Tagi: 14 września, Jan III Sobieski, Jan III Sobieski warszawa, monument, Pomnik, pomniki warszawskie, pomniki warszawy,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

 • 13-17.09.2011
  Festiwal Łódź Czterech Kultur

  Festiwal Łódź Czterech Kultur

  Łódź

  Festiwal wyrasta z bogatej tradycji Łodzi wielokulturowej i ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczna, druga edycja pod hasłem „Mistrzowie” zachęca do spotkania z... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.