Architektura

31 lat temu wystartowała „Dynastia” – amerykański serial, który odmienił polską architekturę i modę

12 stycznia 1981 roku na kanale ABC premierę miała opera mydlana „Dynastia”. Amerykański serial był symbolem blichtru (i kiczu) lat 80. W Polsce tasiemiec emitowany dopiero po 1990 roku miał olbrzymi wpływ na… architekturę i modę. Polacy zaczęli swoje domostwa przerabiać na siedzibę Carringtonów, kobiety robiły sobie fryzury à la Krystle

12
Styczeń
2012
Serial „Dynastia”
  • Serial „Dynastia”
  • Amerykański serial „Dynastia"

Cudowne lata 80.! Czyli serial „Dynastia” i jego bohaterowie. W środku Blake Carrington (John Forsythe) obok niego żona – Krystle (Lina Evans) oraz ex-żona, czyli diaboliczna Alexis (Joan Collins)

Fot: Wikimedia Commons

Serial „Dynastia” to bez wątpienia epokowe dzieło w historii telewizji amerykańskiej, ale i w ogóle popkultury. Można narzekać na słabiznę fabuły tasiemca, na jego kiczowatość, ale chyba nikt z żyjących w latach 80., i 90. nie powie, że nie zna „Dynastii” i że nie wywoływała w nim emocji (nie ważne czy dobrych, czy złych).

Dla Polaków, którzy po 1989 roku byli złaknieni wszystkiego co zachodnie – emisja serialu była powiewem nowego świata. Nagle wyrwani z szarej, PRL-owskiej rzeczywistości zostaliśmy wrzuceni w świat amerykańskiego wielkiego biznesu, ludzi pięknych i bogatych, dodajmy, że często obrzydliwie bogatych.

Amerykański przebój emitowała stacja ABC od 12 stycznia 1981 do 11 maja 1989. Była to jedna z najdroższych oper mydlanych w historii telewizji. Sporą część budżetu pochłaniały kreacje Alexis (w tej roli brytyjska aktorka Joan Collins), która w jednym odcinku miała do 6 kreacji (pamiętacie te wielkie kapelusze, długie rękawiczki?).

W Polsce „Dynastia” była emitowana przez TVP1 od 2 lipca 1990 do 19 grudnia 1993. Po latach doczekaliśmy się nawet polskiej wersji pod tytułem „Rezydencja”!

być jak Blake Carrington

W latach 90. amerykański serial stał się dla Polaków wyznacznikiem stylu nowej, kapitalistycznej rzeczywistości. Wszyscy marzyliśmy o willi, która byłaby choć namiastką rezydencji Carrintonów. To wtedy Polacy zaczęli na trawnikach przed drzwiami ustawiać gipsowe odlewy lwów – aby było dostojnie, bogato i monumentalnie. Co bogatsi mieli nawet kiczowate fontanki.

Bohaterki „Dynastii” stały się z kolei wyznacznikiem mody. Obowiązujące style były dwa – albo się robiło na Krystle (w tej roli Linda Evans), czyli dobroduszną żonę magnata Blake`a. Albo na złą Alexis. Dychotomię stylów podkreślał fakt, że pierwsza aktorka była blondynką, druga brunetką.

Opcja Krystle skierowana była dla kobiet eterycznych i delikatnych. Drugi styl odpowiadał bizneswoman, które wówczas wkroczyły na scenę polskiego raczkującego biznesu. Alexis znad Wisły nosiły krwistoczerwone garsonki i duże kapelusze. Modne było też futro z norek do szpilek (z noskiem!).

Niestety niektórzy amatorzy serialu wciąż budują swoje rodowe siedziby à la Carrington. No cóż, pewne mody nie przemijają.

atak kosmitów, gej i masakra

„Dynastia” pokazała też nam, że świat to nie tylko czyn społeczny i rekordowy wytop surówki. Nagle do naszej obyczajowości wkradł się sympatyczny gej – Steven, syn Blake`a i Alexis.

W „Dynastii” nie brakowało innych ciekawych wątków. Było porwanie przez kosmitów (ofiarą było kolejne dziecię Blake`a – córka Fallon), masakra na ślubie – tzw. „mołdawska masakra”, bitwa na pięści głównych antagonistek (Alexis i Krystle) w pięknych strojach, była sobowtórka Krystle, która miała zabójcze skłonności. Jak to w tasiemcach bywa, ktoś się nagle okazywał czyimś synem, ktoś nagle znikał i trącił pamięć.

„Dynastia” bawiła przez lata i dziś na modzie retro na lata 80. wydaje się być wciąż atrakcyjna.


Pamiętacie ścieżkę dźwiękową? Możecie jej posłuchać i zobaczyć czołówkę: tutaj

Zobacz: Najlepsze bitwy pomiędzy Alexis i Krystle

Zdjęcia: Wikimedia Commons
Tagi: alexis dynastia, amerykański serial, dynastia, dynastia serial, opera mydlana, serial obyczajowy,
do góry
INNE WYDARZENIA
  • 18.11.2011-17.01.2012
    Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

    Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

    Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

    Dziewięć historii, które opowiada ta wystawa, to historie spotkania fotografa i artysty. Ich współpraca czasem była jednorazowa, czasem trwała latami, ale zawsze w jej wyniku... więcej

  • 20.11.2011-29.01.2012
    Idea Bauhausu. WYSTAWA

    Idea Bauhausu. WYSTAWA

    Galeria Malarstwa i Rzeźba w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9

    Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte - strzechy... więcej

  • 09.12.2011-05.02.2012
    Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

    Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

    Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

    Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie – zaprasza na wystawę indywidualną Güntera Rambowa – jednego z najsłynniejszych światowych twórców plakatu.... więcej

  • 12.12.2011-30.01.2012
    Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

    Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

    Nowa Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul. M. Strzody 10

    Wystawa prezentuje fotografie Brasilii autorstwa słoweńskiego historyka architektury, Damjana Prelovąeka. Betonowe bryły budynków Niemeyera widziane okiem obiektywu autora... więcej

  • 15.12.2011-19.02.2012
    Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

    Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

    Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardynska 5

    Wystawa poświęcona Borisowi Podrecca, jednemu z najwybitniejszych austriackich architektów, daje okazję spojrzenia na współczesną twórczość w Europie Środkowej. Europa... więcej

  • 12-30.01.2012
    OVERDESIGNED? - wystawa prac członków STGU

    OVERDESIGNED? - wystawa prac członków STGU

    Rondo Sztuki w Katowicach, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

    Wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) Wystawę Overdesigned? podczas Łódź Design Festiwal 2011 obejrzało ok 44 000 osób. W wystawie... więcej

KALENDARZ

Styczeń 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.