Architektura

39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia

Kultowe Dziewczyny do wzięcia, Janusza Kondratiuka wciąż rozśmieszają nas do łez, chociaż wcale tak zabawne nie są. Film, ukazujący w krzywym zwierciadle całą beznadziejność życia w PRL-u, miał początkowo pewne problemy z cenzurą, jednak udało mu się zdobyć kilka nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych

29
Sierpień
2011
39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia
 • 39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia
 • 39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia
 • 39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia
 • 39 lat temu odbyła się premiera kultowego filmu Dziewczyny do wzięcia

Kadr z filmu Dziewczyny do wzięcia, Janusza Kondratiuka

Film Janusza Kondratiuka z 1972 w przewrotny i zabawny sposób ukazuje jeden dzień z życia naiwnych dziewcząt z prowincji, które postanowiły spędzić sobotę w Warszawie. Panie udają się do miasta pociągiem, w którym z rozmarzeniem, ale i pewną nicierpliwością omawiają nadchodzące wydarzenia. Mają się one bowiem spotkać z trzema kawalerami, z którymi wiążą pewne nadzieje na przyszłość:
- A ten mój powiedział że jak dostanie mieszkanie, to wiesz....
- To co?
- No powiedział że jak dostanie mieszkanie, to wiesz....

Niestety, na miejscu okazuje się, że panowie najwyraźniej pomylili dni lub zapomnieli o spotkaniu. Rozżalone i zdesperowane dziewczęta postanawiają wziąć sprawy we własne ręce! W tym celu, z wyraźną determinacją, malującą się na trzech twarzyczkach, ruszają do kawiarni. Tam poznają dżentelmenów, którzy okazują im zainteresowanie. Fabuła zagęszcza się, a sprawy zaczynają się toczyć w wyjątkowo obiecującym kierunku... obiecującym dla dżentelmenów, oczywiście.

Film, choć przezabawny, jest również przygnębiający. Ukazuje bowiem pragnienie wyrwania się z szarej, PRL-owskiej rzeczywistości i ucieczkę w świat fantazji, choćby były one wyjątkowo naiwne. W Dziewczynach do wzięcia świetne role zagrały Ewa Szykulska, Regina Regulska oraz Ewa Pielach. Wtórowali im Inżynier - Jan Stawarz oraz Jan Mateusz Nowakowski, jako Magister. Zbigniew Buczkowski zagrał kelnera z własnym mieszkaniem.

Tagi: Dziewczyny do wzięcia, Ewa Szykulska, film, Janusz Kondratiuk, komedia, PRL, Warszawa, Zbigniew Buczkowski,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Sierpień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.