Architektura

44 lata temu odsłonięto pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

Pomnik Powstańców Śląskich odsłonięto 1 września 1967 roku, przez lata był to największy i najcięższy monument w Polsce. Trzy rzeźbiarskie skrzydła symbolizujące trzy powstania śląskie zaprojektowali rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki

01
Wrzesień
2011
Pomnik Powstańców Śląskich
 • Pomnik Powstańców Śląskich
 • Pomnik Powstańców Śląskich
 • Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich to jedna z ikon Katowic

Fot: Wikimedia Commons / Wasielgallery

Pomnik Powstańców Śląskich to jedna z ikon Katowic. Monument zajmuje eksponowane miejsce, tuż przy rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, naprzeciw innego symbolu stolicy Górnego Śląska – hali widowiskowo-sportowej Spodek. Graniczy z parkiem Powstańców Śląskich.

Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku. Autorami projektu byli wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki. Stalowa konstrukcja została odlana z brązu w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Wybudowano go na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły ekshumowano i przeniesiono do Parku Tadeusza Kościuszki.

Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919−1920−1921. Monument ustawiono na sztucznym wzgórku. Na jego pionowych, pokrytych kamieniem skarpach, widocznych od strony katowickiego ronda, widnieją nazwy miejscowości − pól bitewnych. Pomnik Powstańców Śląskich ufundowany został warszawiaków dla społeczeństwa Górnego Śląska.

Ciekawa jest historia parku wokół pomnika. Drzewostan jest bowiem pozostałością ogrodu, który znajdował się przy Zamku Thiele-Wincklerów, przemysłowego rodu, ojców-założycieli miasta Katowice. Dziś na miejscu zamku stoi Hotel Katowice.

Choć Pomnik Powstańców Śląskich nie jest już największy w Polsce, zdeklasował go m.in. pomnik Jezusa w Świebodzinie, to pozostaje największym monumentem na Górnym Śląsku. A klasą swojej formy, poetycką syntezą ujęcia tematu – pozostaje wciąż niedościgłym wzorem monumentalnej rzeźby miejskiej i jednym z najlepszych pomników w Polsce w ogóle.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Wasielgallery, Wikimedia Commons / Halaston, Wikimedia Commons / Paweł from Poland
Tagi: Gustaw Zemła, Katowice architektura, monument, największy pomnik, Pomnik, pomnik powstańców, Pomnik Powstańców Śląskich, powstania śląskie, Wojciech Zabłocki,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.