Architektura

44 lata temu ruszyła kolejka linowa Elka w Chorzowie – najdłuższa taka atrakcja w Europie

Kolejka linowa Elka była przez prawie 4 dekady największą atrakcją turystyczną Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Uruchomiono ją 7 września 1967 roku. Od tamtego czasu przewiozła 15 milionów pasażerów. Była to najdłuższa nizinna kolejka linowa w Europie, symbol nowoczesnego Śląska i ikona parku. Niestety ze względu na zły stan techniczny atrakcję unieruchomiono w 2006 roku

07
Wrzesień
2011
Kolejka linowa Elka
 • Kolejka linowa Elka

Kolejka linowa Elka była przez prawie 4 dekady największą atrakcją turystyczną WPkiW w Chorzowie

Fot: Wikimedia Commons / Paul167

Kolejka linowa Elka miała długość prawie 6 kilometrów, co stawiało ją na czele nizinnych kolejek linowych w Europie. Jej trasa tworzyła trójkąt równoramienny, w którego narożnikach były stacje przesiadkowe: Stadion Śląski, Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium Śląskie.

Średnia prędkość Elki wynosiła  1,60 m/s (5,76 km/h), przejazd po całej trasie zajmował około godziny.

Z wysokości kilku-kilkunastu metrów nad ziemią można było z krzesełek Elki podziwiać przyrodę parku, w tym zwierzęta zgromadzone na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Od 7 września 1967 roku kolejka Elka przewiozła ponad 15 milionów pasażerów! Rocznie z kolejki korzystało 135 tys. osób.

Niestety dziś ta największa atrakcja Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie została odstawiona do lamusa. Zły stan techniczny zmusił zarząd parku do wyłączenia z eksploatacji Elki. W planach jest jej modernizacja, ale brakuje na nią środków.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Paul167
Tagi: 7 września, kolej linowa, kolejka elka, kolejka linowa, park kultury w chorzowie, wpkiw, wpkiw chorzów,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.