Architektura

46 lat temu zmarł Le Corbusier, zwany papieżem modernizmu

46 lat temu zmarł Charles-Édouard Jeanneret, czyli Le Corbusier, francuski architekt, urbanista, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernizmu, twórca puryzmu. Po II wojnie światowej odwrócił się od gładkiego modernizmu i zaczął tworzyć rzeźbiarskie budynki z surowego betonu, inicjując tym samym najbardziej niepokojący styl w architekturze - brutalizm

27
Sierpień
2011
46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie
 • 46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie
 • 46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie
 • 46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie
 • 46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie

Willa Savoye, Le Corbusier, 1929

Fot: Valueyou/Wikimedia Commons

Charles-Édouard Jeanneret urodził się 6 pażdziernika 1887 roku w La Chaux-de-Fonds, w Szwajcarii. Uczył się w szkole plastycznej. W młodości sporo podróżował po Europie. Przez pewien czas pracował w Paryżu, potem studiował architekturę w Wiedniu, a na przełomie 1910 i 1911 roku pracował w Niemczech, dla architekta Petera Behrensa. Poznał wtedy architektów, którzy razem z nim mieli zrewolucjonizować światową archietkturę Ludwiga Miesa van der Rohe i Waltera Gropiusa.

Wybuch pierwszej wojny światowej nie pozwolił mu wrócić do Francji. Pracował jako nauczyciel w swoim rodzinnym mieście i studiował teorię architektury. W tym czasie powstał jego słynny Maison Dom-ino. To prosty schemat budynku wykorzystujący do maksimum zalety nowej konstrukcji – szkieletu żelbetowego. Jego działalność projektowa została jednak zawieszona, gdy w 1918 roku poznał malarza kubistycznego, Amédée Ozenfanta, z którym zapoczątkował nowy ruch w sztuce - puryzm.

Do pracy architekta powrócił w 1922 roku - kiedy wraz z kuzynem Pierrem Jeanneret otworzyli studio w Paryżu. W tym czasie artysta gorączkowo pracował nad nowym wizerunkiem architektury XX wieku. Sformuował on pięć zasad, które stały się znakiem rozpoznawczym modernizmu: słupowa konstrukcja, wolny plan, płaskie dachy, wolna elewacja i poziome okna. Według tych punktów, w 1922 powstał projekt Maison Citrohen, a także wiele innych prywatnych domów (Villa Lipschitz, Maison Cook, Maison La Roche).

W 1927 roku, Le Corbusier wziął udział w konkursie na projekt nowej siedziby Ligi Narodów w Genewie. Z niewyjaśnionych przyczyn został on jednak zdyskwalifikowany. Skandal ten przyniósł mu tylko sławę. Od tej pory postrzegano go jako głównego przedstawiciela awangardy w architekturze. Zdyskwalifikowany projekt stał się wzorem dla późniejszych siedzib ONZ. Reputacja artysty wzrosła jeszcze, za sprawą szwajcarskiego pawilonu w parku Cité Internationale Universitaire w Paryżu.

W 1946 roku rząd francuski zaprosił Le Corbusiera do pracy nad dużym kompleksem mieszkaniowym w Marsylii. Unité d'Habitation, miał być osiemnastopiętrowym budynkiem mogącym pomieścic 1 800 mieszkańców w różnych rodzajach apartamentów. Dodatkowo w jego otoczeniu miały się znajdować sklepy, szkoła, a nawet teatr plenerowy. Podobne obiekty o tej samej nazwie powstały potem w innych częściach Europy.

W latach pięćdziesiątych, rząd Pendżabu poprosił architekta o pomoc w zbudowaniu nowej stolicy, miasta Czandigarh. Miało ono być nieskrępowanym przez minione tradycje symbolem wiary narodu w przyszłość. Była to pierwsza szansa, aby zastosować jego zasady projektowe w miejskiej skali. Ponadto architekt zaprojektował tam kilka budynków, między innymi Pałac Sprawiedliwości i Palace of Assembly i Sekretariat. Lata pięćdziesiąte przyniosły także zbudowaną w Rochamp, we Francji katedrę Notre Dame du Haut.

Le Corbusier zmarł 27 sierpnia 1965 roku, pływając a Morzu Śródziemnym, wbrew zaleceniom swego lekarza. Prezydent USA, Lyndon B. Johnson, powiedział po śmierci architekta: Jego wpływ na sztukę był uniwersalny, a projekty mają nieskończoną klasę. Umiejętność tworzenia tak ponadczasowych dzieł posiadało bardzo niewielu artystów w historii.

Zdjęcia: Manfred Brückels/Wikimedia Commons, gb pandey/Wikimedia Commons, duncid/Wikimedia Commons, Valueyou/Wikimedia Commons
Tagi: architektura, brutalizm, Charles-Édouard Jeanneret, Czandigarh, jednostka mieszkaniowa, Le Corbusier, Maison Citrohen, Maison Dom-ino, modernizm, Notre Dame du Haut, puryzm, Unité d'Habitation,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 02.07-27.08.2011
  Odleć UFO w środku Warszawy!

  Odleć UFO w środku Warszawy!

  Plac Na Rozdrożu, Warszawa

  Na warszawskim placu Na Rozdrożu można oglądać instalację UFO – Unexpected Fountain Occupation francuskiego kolektywu artystów i architektów eXYZT. Projektanci postawili... więcej

 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

KALENDARZ

Sierpień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.