Architektura

67 lat temu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa

W 31. dniu powstania warszawskiego całkowitemu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa, olbrzymi gmach handlowy przedwojennej Warszawy. Budynek projektu architekta inż. Terleckiego w czasie powstania służył jako frontowa placówka, broniona przez żołnierzy batalionu Chrobry I. 30 sierpnia 1944 roku budynek uległ zawaleniu wskutek nalotu niemieckich sztukasów. Pod gruzami zginęło ponad 200 osób

31
Sierpień
2011
67 lat temu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa
 • 67 lat temu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa
 • 67 lat temu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa
 • 67 lat temu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa

Pasaż Simonsa, nieistniejący gmach handlowy przedwojennej Warszawy

Fot: www.starawarszawa.pl

Pasaż Simonsa był to olbrzymi i elegancki gmach handlowy, który zajmował cały kwartał pomiędzy ulicami Długiej i Nalewki w Warszawie. Zbudowany z polecenia Alberta Simonsa według projektu architekta inż. Terleckiego w konstrukcji żelbetowej. Pasaż powstał w miejscu po zburzonym kościele i klasztorze Brygidek. Budowano go w latach 1900-1903. Oprócz lokali handlowych zawierał również biura, magazyny i hotel.

Pasaż Simonsa poważnie ucierpiał już w pierwszych dniach II wojny światowej. Został zbombardowany we wrześniu 1939, w trakcie obrony Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego służył jako frontowa placówka, bronioną przez żołnierzy batalionu Chrobry I. Potężny budynek długo osłaniał przed niemieckimi atakami Stare Miasto i jego ewakuację przez właz do kanałów na placu Krasińskich.

W piwnicach Pasażu Simonsa znajdował się powstańczy sanitariat oraz chronili się liczni cywile. Gmach był wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany, a 19 lub 20 sierpnia został poważnie uszkodzony wybuchem pojazdu Borgward IV.

Historię monumentalnego gmachu przerwał nagle nalot niemieckich sztukasów. 31 sierpnia zbombardowały one Warszawę, a sam Pasaż Simonsa uległ całkowitej destrukcji. Pod gruzami zginęło ponad 200 osób, głównie spośród broniących pasażu żołnierzy batalionu Chrobry I.

Do dziś przetrwały jedynie szczątki konstrukcji w postaci fragmentów żelbetowych słupów. Pod ziemią znajdują się zawalone piwnice budynku, w których wciąż spoczywa część z poległych (po wojnie wydobyto jedynie 99 ciał). Na miejscu gmachu znajduje się parking oraz tereny zielone (część Ogrodu Krasińskich). Poległych powstańców upamiętnia wzniesiony tam w 1989 roku pomnik.

Istnieją plany wybudowania w obrysie dawnego pasażu nowej budowli przez prywatnego inwestora, nie będzie to jednak wierna rekonstrukcja pierwotnego budynku.

 

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: www.starawarszawa.pl
Tagi: 31 sierpnia, Albert Simons, dom handlowy, nieistniejące budynki Warszawy, Pasaż Simonsa, Powstanie Warszawskie, przedwojenna Warszawa, Warszawa na starych widokówkach,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Sierpień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.