Architektura

84 lata temu rozpoczęto wykuwanie pomnika w zboczu Mount Rushmore

4 października 1927 roku rozpoczęto tworzenie jednego z największych pomników świata. Przez kolejnych 14 lat w zboczu Mount Rushmore wykuwano gigantyczne popiersia czterech prezydentów USA: Waszyngtona, Jeffersona, Roosvelta i Lincolna. Monument to dzieło amerykańskiego rzeźbiarza Johna Gutzona Borgluma i 400 współpracowników

04
Październik
2011
Mount Rushmore National Memorial
 • Mount Rushmore National Memorial

Mount Rushmore National Memorial w Dakocie Południowej przedstawia popiersia czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych Waszyngtona, Jeffersona, Roosvelta i Lincolna

Fot: Wikimedia Commons / National Park Service Image Gallery

Pomnik, a raczej gargantuiczna płaskorzeźba wykuta w zboczu Mount Rushmore to największa atrakcja Dakoty Południowej. Rocznie 4 kamienne głowy prezydentów ogląda 2 miliony turystów.

Na pomysł wykucia ich popiersi w skalistym zboczu góry wpadł w 1923 roku historyk Doane Robinson. Pragnął rozwoju turystyki swojego rodzinnego stanu. Namówił rzeźbiarza Johna Gutzona Borgluma, by w górach w rejonie Black Hills wykuć podobizny prezydentów (wówczas nie sprecyzowano jeszcze jakich, pewnikiem był Jerzy Waszyngton).

Gutzon Borglum miał już doświadczenie w wykuwaniu w skale gigantycznych pomników. Pracował nad Pomnikiem Konfederacji Stone Mountain w Stone Mountain w Georgii. Ten monument przedstawia przywódców Konfederacji.

Borglum po rekonesansie w terenie ostatecznie wybrał południowo-wschodnie zbocze Mount Rushmore ze względu na wspaniała ekspozycję i idealną do wykuwania granitową skałę.

zamiast dłuta – dynamit

Prace nad pomnikiem trwały od 4 października 1927 roku do 31 października 1941 roku. Nad dziełem oprócz Borgluma pracowała 400 osób. Wykuwanie podobizn prezydentów w granitowym zboczy wymagało użycia ładunków wybuchowych, kilofów i ciężkiego sprzętu.

W dziele uczestniczył Korczak Ziółkowski, amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia, który tworzył innego giganta – pomnik Szalonego Konia w Górach Czarnych (wciąż nieukończony).

Sam Borglum nie dożył ukończenia monumentu na zboczu Mount Rushmore, zmarł 7 miesięcy przed odsłonięciem pomnika. Jego dzieło dokończył syn – Lincoln.

Ostatecznie Mount Rushmore National Memorial, jak brzmi pełna nazwa monumentu – przedstawia popiersia czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: Jerzego Waszyngtona, Tomasza Jeffersona, Teodora Roosvelta i  Abrahama Lincolna. Prezydentów wybrał sam Borglum, chciał  w ten sposób uhonorować polityków, których działalność miała największych wpływ na rozwój USA.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / National Park Service Image Gallery
Tagi: Gutzon Borglum, mount rushmore, mount rushmore national memorial, największy pomnik, największy pomnik świata,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.09-08.10.2011
  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Fotoplastikon, Al. Jerozolimskich 51, Warszawa (oficyna kamienicy)

  Stereoskopowy obraz Warszawy początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Na wystawę do fotoplastikonu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografie stolicy sprzed... więcej

 • 17.09-20.11.2011
  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

  Hans Poelzig zapisał się w historii niemieckiej architektury jako jeden z czołowych jej przedstawicieli swojego czasu. Współcześni, a zwłaszcza jego uczniowie szanowali go... więcej

 • 30.09-07.10.2011
  DoFA – czyli pierwsza edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury

  DoFA – czyli pierwsza edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury

  Wrocław

  Dolnośląski Festiwal Architektury (DoFA'11) ma promować dobrą architekturę, nie tylko współczesną, ale i historyczną. W bogatym programie znajdą się wystawy, dyskusje,... więcej

 • 01-30.10.2011
  Warszawa w Budowie - Festiwal projektowania miasta 2011

  Warszawa w Budowie - Festiwal projektowania miasta 2011

  Warszawa

  WARSZAWA W BUDOWIE to ponad 60 wydarzeń – wystawy, wykłady, wycieczki, warsztaty, pokazy filmowe i projekty specjalne. Osią festiwalu będzie wystawa, zatytułowana „Powrót... więcej

KALENDARZ

Październik 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.