Architektura

9 lat temu otwarto most Siekierkowski w Warszawie

21 września 2002 roku otwarto drugi wiszący most wantowy w Warszawie. To Most Siekierkowski łączący Mokotów z Pragą Południe o długości pół kilometra. Rozpiętość jego największego przęsła wynosi 250 metrów

21
Wrzesień
2011
Most Siekierkowski
 • Most Siekierkowski
 • Most Siekierkowski
 • Most Siekierkowski

Most Siekierkowski – najnowszy i najbardziej wysunięty na południe most drogowy w Warszawie, łączący Mokotów i Wawer (Pragę Południową)

Fot: Wikimedia Commons / Aotearoa

Pierwsze plany połączenia Mokotowa i Pragi Południowej mostem Siekierkowskim pojawiły się jeszcze w międzywojniu. Trasa miała przebiegać w tym samym miejscu, co obecny most, ale pod innym kątem.

Ostatecznie po wybudowaniu most stał się elementem Trasy Siekierkowskiej i wchodzi w skład arterii łączącej węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Witosa na Mokotowie ze skrzyżowaniem ulic Ostrobramskiej, Marsa, Grochowskiej i Płowieckiej w dzielnicy Wawer.

Cała konstrukcja mostu jest podwieszana, na dwóch pylonach w kształcie litery H. Pylony mają 90 metrów wysokości. Do pylonów przymocowane są 54 liny nośne, o całkowitej długości 5300 metrów. Pomalowane są na jaskrawy, pomarańczowy kolor, który ma chronić ptaki przed zderzeniem.

podwieszany most Siekierkowski

Most nie posiada żadnych podpór w nurcie rzeki – główne przęsło ma aż ćwierć kilometra długości! Przeprawa składa się z dwóch jezdni o trzech pasach ruchu w każdą stronę. Między nimi znajduje się pas rozdzielający o szerokości 2 metrów.

Most Siekierkowski jest drugim w Warszawie mostem, po Świętokrzyskim, przystosowanym do jazdy rowerem już w fazie budowy.

Głównym projektantem mostu Siekierkowskiego był Stefan Filipiuk. Wykonawcą była firma Mostostal Warszawa S.A., doświadczona już w budowie mostów, wybudowała ich wiele za granicą, a także większość warszawskich stałych przepraw.

Most Siekierkowski został oddany do użytku 21 września 2002 roku, zaledwie 2 lata po rozpoczęciu budowy.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Aotearoa, Wikimedia Commons / Koszatek, Wikimedia Commons / Alina Zienowicz
Tagi: atrakcje Warszawy, most podwieszany, Most Siekierkowski, most siekierkowski warszawa, most wiszący, Mostostal Warszawa, mosty warszawa,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

 • 15.09-08.10.2011
  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Fotoplastikon, Al. Jerozolimskich 51, Warszawa (oficyna kamienicy)

  Stereoskopowy obraz Warszawy początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Na wystawę do fotoplastikonu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografie stolicy sprzed... więcej

 • 17.09-20.11.2011
  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

  Hans Poelzig zapisał się w historii niemieckiej architektury jako jeden z czołowych jej przedstawicieli swojego czasu. Współcześni, a zwłaszcza jego uczniowie szanowali go... więcej

 • 17.09-02.10.2011
  Ciało/Umysł - 10 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

  Ciało/Umysł - 10 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

  Warszawa (konferencja, warsztaty i filmy w Akademii Teatralnej – Collegium Nobilium), spektakle w różnych miejscach

  W dniach 17 września-2 października w Warszawie odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „Ciało/Umysł”. Jak co roku wystąpią... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.