Architektura
ARCHITEKTURA
Noc muzeów. Warszawskie muzea

Noc Muzeów w Warszawie: Muzealna przygoda z architekturą w tle

 • Komentarze

Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów

Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów!

Fot: Archiwum DTBJ SA
 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów
 • Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów
 • Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!

Już po raz 9 Warszawa organizuje Noc Muzeów. Impreza co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno samych Warszawiaków, jak i turystów z całej Polski, a nawet świata. Do wzięcia udziału w Nocy muzeów zgłosiły się aż 204 placówki – nie tylko muzea, ale i kawiarnie, galerie, domy kultury, kościoły czy biblioteki.

Mnogość instytucji, które zgłosiły się do udziału w warszawskiej Nocy Muzeów pokazuje nam, jak bogata architektonicznie jest w tej sferze stolica. W nocy z 19 na 20 maja od godziny 19 do godziny 1 swoje drzwi otworzą między innymi: CNK, Muzeum Historii Żydów Polskich, Galeria Jabłkowkisch czy Zamek Królewki.

„Kopernik” za darmo w Noc Muzeów

Bezpłatny wstęp do Centrum Nauki Kopernik zachęci prawdopodobnie niejednego uczestnika Nocy Muzeów. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostanie 20 tys m2 powierzchni, a na niej aż 450 eksponatów rozłożonych w 6 galeriach tematycznych. Zwiedzać można również Park Odkrywców i Teatr Robotyczny. Warto zobaczyć planetarium, które zachwyca z zewnatrz przypominając głaz wypchnięty na brzeg Wisły. Pomysłowość w zaprojektowaniu wnętrza i wielość atrakcji – interaktywne zabawy, eksperymenty, poznawanie przestrzeni, pozwalają zwiedzającym przenieść się w sferę nauki zapominając o teraźniejszości.

>> Dowiedz się, gdzie jeszcze można zwiedzać niesamowite centra nauki!

Muzeum Historii Żydów Polskich w tę noc jeszcze w dawnej siedzibie

Z niecierpliwością czekamy także na otwarcie gmachu budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. W tę Noc Muzeów instytucja mimo, że nie posiada swojego gmachu, prężnie funkcjonuje i przygotowała wiele atrakcji na tę noc. Na główny i docelowy gmach musimy jeszcze zaczekać, gdyż obecnie trwają tam prace wykończeniowe. Budowane od drugiej połowy 2007 roku MHŻP będzie gmachem monumentalnym. Pojawiają się opinie, że kończy się budowa najpiękniejszego budynku użyteczności publicznej w Warszawie. Fiński architekt Rainer Mahlamäki z pracowni Lahdelma & Mahlamäki, zaprojektował budynek o powierzchni blisko 13 tys m2, który ma przyciągać pół miliona turystów rocznie. Skomlikowana konstrukcja budynku wymagała specjalnych rozwiązań, przy których pracowali najlepsi inżynierowie. MHŻP proponuje nam w tym roku szeroki wachlarz atrakcji:  piknik sportowy, wieczorem wernisaż wystawy ‘Warszawscy Sportowcy’ z udziałem legendy polskiej fotografii Tadeusza Rolke oraz koncert. Wszystko to odbędzie się na skwerze Willy Brandta, przed budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzi to okazja aby zobaczyć z zewnątrz przyszły budynek Muzeum, jednak do środka jeszcze nie wejdziemy. Wnętrze obejrzymy być może podczas trwania kolejnej, 10 warszawskiej Nocy Muzeów 2013 - w tym bowiem roku przewiduje się otwarcie gmachu. 

Tej nocy bezpłatne wejście także do Galerii Jabłkowskich

W nocy z 19 na 20 maja, bezpłatny wsęp będzie obowiązywać także w Galerii Jabłkowskich. Wybierając się do tej galerii warto zwrócić uwagę na wybudowany w modernistycznej architekturze budynek projektu architektów z pracowni Atelier 3 Girtler & Girtler. Zaprojektowali oni elewację z piaskowca, która uzupełniona została okładzinami z modrzewia syberyjskiego. Dzieki zastosowaniu takiego zestawu materiałów budynek stał się lekki, a zarazem łatwo wkomponował się w otoczenie, utrzymując charakter budynku w przedwojennym stylu. W nocy dodatkowo zachwyca dzięki illuminacjom świetlnym. Dlatego w Noc Muezeów, idąc w stronę Galerii Jabłkowskich, warto zwrócić uwagę na ten niedawno oddany do użytku budynek.

>> Zobacz Zamek Królewski w zuzupełnie nowym świetle! 

W Noc Muezów przenieś się także do świata Muzeum Postania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W tę jedyną Noc w roku będzie można zwiedzać niesamowite wnętrze gmachu zupełnie za darmo. Dodatkową atrakcją jest kino plenerowe zorganizowane na dziedzińcu, a także rodzinna gra terenowa. W środku, jak zwykle, każdy może posłuchać bicia serca warszawskiego powstańca, a zrywając karki z kalendarza, poznać prawdziwą historię Powstania Warszawskiego. Dodatkowo zachwyca także atmosfera, jaka dzięki wspaniałej architekturze, została utrzymana we wnętruz budynku. Czerwona cegła, stalowe konstrukcje i niesamowicie rozplanowana wystawa nie pozwoli się nikomu nudzić.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Muzeum Historii Żydów Polskich, Marta Jabłkowska - archiwum własne, Archiwum DTBJ SA
Data publikacji: 10.05.2012 11:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.