archirama.pl

90 dni na budowę najwyższego wieżowca na świecie? Jak myślicie, dojdzie do realizacji projektu?

Architektura zaskakuje nas każdego dnia. Tym razem niespodziankę w tej dziedzinie, nie pierwszy raz, przygotowali nam Chińczycy, tworząc projekt najwyższego na świecie wieżowca. Do tej pory rekordzistą w kategorii wysokościowców był Burdż Chalifa w Dubaju mierzący 829 metrów. W każdej chwili miejsce lidera może zająć chiński wieżowiec Sky City zlokalizowany w mieście Changsha!

Wieżowiec Sky City w Chinach powstanie w 90 dni!

Wieżowiec Sky City w Chinach powstanie w 90 dni!

Fot: Print Screen z http://www.youtube.com/watch?v=MvX40RHW81w

Wieżowce na świecie. Czy to właśnie jest architektura przyszłości? Być może niedługo norma będzie zamieszkiwanie w chmurach. Wszystko to staje się możliwe dzięki trwającej w architekturze rywalizacji o wybudowanie najwyższego drapacza chmur na świecie. Od jakiegoś czasu w tej konkurencji liderem jest Wieża Chalifa w Dubaju, który osiągnął imponującą wysokość 829 metrów. Chiński wysokościowiec Sky City ma być o 9 metrów wyższy. Jednak w tym wypadku nie wysokość jest najbardziej imponująca, a czas w jakim ma zostać zrealizowany projekt.

90 dni w architekturze wystarczy aby wybudować wieżowiec?

90 dni – tyle ma wystarczyć aby wybudować najwyższy wieżowiec na świece. Aby zrealizować całość założenia potrzeba zaledwie 7 miesięcy – jest to czas potrzebny na przygotowanie terenu pod budowę oraz zgromadzenie materiałów i prefabrykatów. To właśnie dzięki starannie wyprodukowanym prefabrykatom możliwe będzie „złożenie” wieżowca zaledwie w 90 dni! Eksperci uważają, że realizacja wieżowca Sky City może być rewolucją w organizacji budowy współczesnej architektury. Budowa drapacza chmur jest ciągle realna, jednak z powodu przedłużającej się procedury organizacyjnej start „sładania” wieżowca może opóźnić się nawet do kwietnia przyszłego roku, jednak z projektu nikt nie rezygnuje, a koncern Broad Sustainable Building (developer) wciąż liczy koszty.

>> Zobacz również najlepszą architekturę blobów! TOP 10!

Według wstępnych obliczeń budowa chińskiego wieżowca miała kosztować jedyne 625 mln dolarów. Jednak ostatnie dane powiększyły kosztorys do kwoty 865 mln dolarów. Dla porównania, całkowity koszt budowy najwyższego do tej pory wieżowca na świecie – Burdż Chalifa, pochłonęła 1,5 mld dolarów. Sky City ma być wyższy, zbudowany ekspresowo, a do tego znacznie tańszy.

Jaką funkcję będzie pełnić nowoczesny wieżowiec?

Sky City to nazwa nieprzypadkowa. Zaprojektowany wieżowiec będzie istnym miastem. Na 220 kondygnacjach zaprojektowano wszystkie funkcje potrzebne do prawidłowego działania tkanki miejskiej. I tak znajdziemy tu między innymi: pięć szkół, liczne restauracje, biura, hotel, szpital oraz lądowiska dla helikopterów. Nie można zapomnieć również, że w najwyższym wieżowcu świata ma zamieszkać kilkanaście tysięcy osób. Dodatkowo drapacz chmur ma być odporny na trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Print Screen z http://www.youtube.com/watch?v=MvX40RHW81w
Data publikacji: 22.10.2013 12:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!