archirama.pl

Akcja neonizacja

Akcja neonizacja

Światłotrysk

Fot: Jarosław Kąkol

Wielka szklanka różowej lemoniady zaprojektowana przez Maurycego Gomulickiego to
chyba najbardziej spektakularny przejaw nowej fali zainteresowania unikalnymi neonami z czasów PRL-u. Różowy Światłotrysk, stojący od niedawna w jednym z warszawskich parków, kojarzy się z pełnymi uroku i fantazji latami 60. Realizacji nie
doczekał się projekt stworzenia muzeum neonów na świeżym powietrzu, który pięć lat temu przyniósł Magdalenie Piwowar i Grzegorzowi Piątkowi nagrodę w studenckim konkursie organizowanym przez “Architekturę-murator”. Ażurowa konstrukcja z świecącymi znakami miała stanąć na wysepce naprzeciw Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Własną kolekcję neonów buduje za to warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ma już szyld z wyburzonego niedawno kina Skarpa.

Wiele niszczejących lub zdejmowanych z budynków urządzeń udało się ocalić dzięki miłośnikom tych efemerycznych dzieł sztuki, między innymi Paulinie Ołowskiej, która zebrała fundusze na odnowienie pięknej Siatkarki ze stołecznego placu Konstytucji, czy Ilonie Karwińskiej, autorce fotografii opublikowanych w albumie Polski neon. Warszawa i wystawy pod takim samym tytułem. Katalog ze zdjęciami najciekawszych stołecznych reklam świetlnych doczeka się wkrótce kontynuacji. W maju wrocławskie Muzeum Architektury otworzy wystawę fotografii neonów z całej Polski, zaś na czas ekspozycji cztery instalacje - odnowione za sprawą Ilony Karwińskiej i Ambasadora Luksemburga Ronalda Dofinga - zawisną na ścianie w centrum Wrocławia.

Akcja neonizacja trwa: polskie miasta odzyskują swój blask.  

Światłotrysk

Instalacja artysty Maurycego Gomulickiego uruchomiona została 29 października, po trwających prawie dwa lata przygotowaniach. Jest częścią projektu Synchronicity 2. Projekty dla Warszawy przyszłości. „Szklanka” pojawiła się dzięki zaangażowaniu fundacji Bęc-Zmiana. Tworzy wyrazisty punkt w przestrzeni Żoliborza. Projekt od początku miał być zrealizowany w tej dzielnicy, autor rozważał jednak różne lokalizacje, wśród nich park Żeromskiego i plac Wilsona. Ostatecznie wybór padł na park Kępa Potocka. Różowe kręgi nie konkurują tu ze światłami miasta, a cała konstrukcja odbija się w powierzchni stawu. Różowy kolor ma kojarzyć się z przyjemnością i radością życia.

Blask Powiśla

Dolny pawilon dworca Warszawa Powiśle, zaprojektowany w latach 60. przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, od niedawna mieści klubokawiarnię. Jej twórcy, Norbert Redkie i Bartek Kraciuk, odrestaurowali niszczejący budynek. Dzięki funduszom zebranym przez “Architekturę-murator” podczas urodzinowego balu, ponownie zaświecił także neon Warszawa Powiśle. Renowację wykonała firma Reklama, spadkobierczyni Stołecznego Przedsiębiorstwa Instalacji Reklam Świetlnych, które od lat 50. instalowało podobne urządzenia w stolicy.

Emilka Reaktywacja

W październiku po siedmioletniej przerwie zaczął działać neon warszawskiego salonu meblowego Emilia. Odnowiony został dzięki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego tymczasowa siedziba mieści się tuż obok sklepu. Po raz pierwszy zaświecił w dniu rozpoczęcia festiwalu projektowania Warszawa w Budowie, podczas wernisażu wystawy polskiego wzornictwa przemysłowego, której część zaaranżowano właśnie w „Emilce”. Muzeum sprawiło też, że z modernistycznej fasady sklepu znikła szpecąca reklama.

Teatralne Delikatesy

Stare reklamy usuwane są często z modernizowanych elewacji, część z nich znajduje jednak nowe miejsce. Stołeczny Teatr Rozmaitości wykorzystał Delikatesy, od lat 80. świecące na placu Wilsona. Neon dał nazwę nowej kawiarni, z elementami wyposażenia stylizowanymi na lata 60. – Delikatesy TR. W roku 2007 teatr odrestaurował własny neonowy szyld.

Las Vegas na Śląsku

Nie tylko Warszawa wraca do projektów świetlnych dekoracji, tworzonych w latach 60. i 70. Od września katowickie Centrum Informacji Turystycznej już z daleka zwraca uwagę. Trzymetrowej szerokości znak wznosi się na pięć kondygnacji ponad poziom ulicy. Projekt dizajnerów z pracowni Code został zrealizowany w  „neoniarni” założonej przez Zbigniewa Łankiewicza, tworzącego napisy ze świecących rurek od 1960 roku. Wytwórnia prowadzona jest obecnie przez jego synów. Dwa kolejne neony pojawić się mają w Katowicach w roku 2010. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Moje Miasto, działające przy finansowym wsparciu władz miasta.

Świecący włamywacz

Wieloma pięknymi neonami może pochwalić się Wrocław, kilka z nich znajduje się w socrealistycznej Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. To tu zachowała się jedna z rzadkich, animowanych reklam – Ubezpiecz mieszkanie w PZU. Przez kilka sekund włamywacz wspina się, a następnie ucieka, odstraszony pojawiającym się hasłem. Niestety, akcję nieco zubaża brak świecących na czerwono liter PZU, które tak skutecznie odstraszały przestępcę.

Wielki powrót Balbinki

W Łodzi udało się przywrócić do działania Gąskę Balbinkę ze sklepu z zabawkami na ulicy Więckowskiego. Świetlny szyld został odtworzony przez firmę Kapilar, której założyciel wykonał oryginalną wersję Gąski w latach 70.

Źródło: "Architektura Murator" - 01/2010
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Ilona Karwińska, Tomasz Zakrzewski, Jarosław Kąkol
Data publikacji: 20.06.2011 15:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!