archirama.pl

Alpejski kryształ

Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour.

Alpejski kryształ

Schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach

Fot: © ETH-Studio Monte Rosa/Tonatiuh Ambrosetti.

„Górski kryształ” zaprojektowali studenci architektury z zuryskiej politechniki (ETH Zürich) z okazji jej 150-lecia. Zespół prowadzony przez profesora Andreę Deplazesa miał okazję przekonać się, co znaczy praca w naprawdę trudnych warunkach oraz jak skomplikowany może być proces realizacji budynku. Został on złożony z idealnie pasujących do siebie drewnianych elementów, zaprojektowanych i wyprodukowanych dzięki technologii cyfrowej. Drewnianą poligonalną bryłę pokrywa aluminiowa powłoka chroniąca od wiatru i deszczu. Materiały na wysokość prawie 3000 metrów dostarczano za pomocą helikopterów. Budowa, która trwała rok i zakończyła się we wrześniu 2009 roku, była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Schronisko Monte Rosa to także nowoczesny budynek ekologiczny. Woda, ciepło i energia elektryczna prawie w całości pochodzą ze źródeł odnawialnych. „Górski kryształ” jest dumą zuryskiej politechniki - projekt dokumentuje książka, DVD oraz prezentowana w stolicy Szwajcarii wystawa (do 25 marca, ETH Zürich). Schronisko, zbudowane dla Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego (SAC), zostanie otwarte 10 marca, kiedy rozpocznie się sezon skiturowy. Dysponuje 120 miejscami, z wielu pokojów widać charakterystyczny stożek czterotysięcznika Matterhorn. Informacje: www.neuemonterosahuette.ch, www.ausstelungen.gta.arch.ethz.ch

Źródło: "Architektura Murator" 03/2010
Autor: Agnieszka Dąbrowska
Zdjęcia: © ETH-Studio Monte Rosa/Tonatiuh Ambrosetti.
Data publikacji: 20.06.2011 15:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!