archirama.pl

Anty – smogowy wieżowiec mieszkalny. Tajwan stawia pierwszy krok w walce ze

Walka ze śmiertelnym smogiem stała się coraz bardziej popularna. Francuscy architekci zaprojektowali niesamowity wieżowiec, który ma pomóc oczyszczać powietrze. Czy w Polsce mają szanse powstać takie realizacje?

Wieżowiec antysmogowy na Tajwanie
Fot: Aban Tech (źródło: youtube.com)

W jaki sposób budynek może walczyć ze smogiem?

Zieleń – to ona pomaga walczyć z nadmiarem dwutlenku węgla. Dlatego ze wszystkich stron budynku, znajdują się tarasy, które zostaną obsadzone 23 tysiącami drzew i krzewów. Poza tarasami drzewa znajdą się na dachu i balkonach. Dla porównania, mniej więcej taka sama liczba nasadzeń znajduje się w nowojorskim Central Parku.

Taka ilość roślin jest w stanie absorbować 130 ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to równowartość ilości spalin emitowanych przez 27 samochodów. Według danych z 2008 roku Tajwan wyprodukował ponad 260 mln ton CO2. Dzięki wykorzystaniu roślin powietrze przynajmniej w pewnym stopniu będzie mogło zostać wyczyszczone z substancji generujących niebezpieczny smog. Mimo, że budynek nie pochłonie całego smogu w Taipei, to jest to krok w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Walka ze smogiem – wieżowiec a apartamentami

We wnętrzu wieżowca ma znaleźć się 40 luksusowych i wyposażonych apartamentów. Wieżowiec przypomina spirale i był inspirowany nićmi DNA. Budynek tworzą dwie nici, które przekręcają się o 90 stopni. 20 piętrowy wieżowiec znajdzie się w samym sercu Taipei – w dzielnicy Xinyi. Każde mieszkanie będzie posiadać pokój dzienny, kilka sypialni, jadalnię i kuchnię oraz łazienki. Z tarasów będzie można podziwiać niesamowity widok na Taipei.

W budynku znajdzie się również pływalnia i fitness center. Do tego każdy będzie miał zapewnione miejsce w garażu. Budynek został nazwany Tao Zhu Yin Yuan Tower. Zakręcony wieżowiec powoli zaczyna dominować nad zabudową w mieście Taipei. Jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku o zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2017.

Problem smogu jest również coraz bardziej nagłaśniany w Polsce. Powoli zaczynają rozwijać się inicjatywy, promujące budowę chociażby wieży anty – smogowej. Jednak na chwilę obecną najważniejsze, jest uświadomienie Polaków co powoduje narastanie tego problemu i chęć wspólnej walki ze smogiem.

Zdjęcia: Aban Tech (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 31.01.2017 14:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!