archirama.pl

TVN Warszawa: Archimapa: 99 powodów do spaceru

Pojawiła się nowa mapa Warszawy - "Archimapa". Jest wyjątkowa, bo nie obejmuje całego miasta. Zawiera tylko 99 subiektywnie wybranych obiektów, ale za to pozwala docenić bogactwo międzywojennej stolicy i sprawdzić, jak wiele z niego ocalało. A w dodatku może Was ochronić przed deszczem

Archimapa
Fot: ArchiMapa
Autorami "Archimapy 1918-1939" są dwaj znawcy i krytycy, ale przede wszystkim niestrudzeni popularyzatorzy warszawskiej architektury XX wieku: Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek. Panowie kolejny raz udowadniają warszawiakom, że ich miasto nie jest takie brzydkie, jak się zwykli uważać.
- Ciekawie czyta się o architekturze, ogląda jej zdjęcia, ale architekturę trzeba zobaczyć na żywo. Ta mapa to zachęta do bezpośredniego kontaktu – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego.
Dodał, że mapa jest rozwinięciem cieszących się ogromną popularnością architektonicznych wykładów Jarosław Trybusia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niezniszczalna 99 przystanków
Pierwsza z pięciu planowanych przez wydawcę Instytut Stefana Starzyńskiego map, dotyczy okresu dwudziestolecia międzywojennego. "Archimapa 1918-1939" obejmuje centrum, bliską Ochotę, bliski Mokotów i Saską Kępę. Świadomie ograniczono jej zasięg, żeby była czytelna i przyjazna spacerowiczom. Zawiera jednak kilka odsyłaczy do najcenniejszych obiektów w innych dzielnicach. Na odwrocie znajdują się informacje o historii i dzisiejszej dostępności tych miejsc.
Źródło: tvn warszawa
Autor: Piotr Bakalarski
Zdjęcia: ArchiMapa
Data publikacji: 1.07.2011 07:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!