Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Gdyni? Architektoniczna Majówka 2014 – W tym roku powędrujemy Gdyńskim Szlakiem Modernizmu...

  • Komentarze

Logo Gdyński Szlak Modernizmu

Logo Gdyński Szlak Modernizmu

Przewodnik po Gdyni z modernizmem w tle. Mamy propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby na majówkę 2014 połączyć przyjemne z pożytecznym. Gdynia zaprasza na nadmorską przechadzkę Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Dużo architektury, jeszcze więcej morza!

Majówka ma to do siebie, że przychodzi nagle. Na plany już wtedy za późno, miejsca w kurortach i domkach letniskowych są od dawna zajęte, a bilety na wycieczki zagraniczne sięgają horrendalnych cen. Bywa tak, że nie wykorzystujemy w pełni tych słonecznych dni. Zostajemy w ogródkach, przy grillu, bądź co gorsza – w domach, z pilotem w ręku...

Jeżeli nie macie pomysłów jak spędzić majówkę 2014, warto skorzystać z naszej propozycji i odwiedzić Gdynię. Zapracowani nie muszą się martwić układaniem trasy wycieczki, ponieważ mamy gotową - pierwszy Szlak Architektury Modernistycznej w Polsce!

Less is more

Modernizm to jednej z najważniejszych prądów w architekturze światowej. Rozwijał się w latach ok. 1918-1975. Zakładał m. in. odejście od stylów historycznych oraz funkcjonalność, która stanowiła również o jego pięknie. Forma wynikała z funkcji, a przestrzeń definiowały swobodnie rozstawione słupy i meble, a nie, jak dotychczas, ściany. Idee modernizmu narodziły się w niemieckiej szkole Bauhaus, utworzonej przez Waltera Groupiusa, oraz we francuskim funkcjonalizmie Le Corbusiera. Słynne hasło, wypowiedziane przez architekta Miesa van der Rohe  - Less is more (Mniej znaczy więcej) najtrafniej określa istotę modernizmu, którego wyznawcy zwykli pozbywać się dekoracyjności na rzecz prostoty i funkcji.

Szybko rozprzestrzeniający się nurt modernistyczny stał się wkrótce stylem międzynarodowym. Mimo to, tylko nieliczne miasta budowały całe osiedla i śródmieścia w duchu ówczesnej architektury współczesnej. Należały do nich Tel Awiw, słynna Brasilia, Asmara a także... Gdynia!

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.