archirama.pl

Co zobaczyć w Gdyni? Architektoniczna Majówka 2014 – W tym roku powędrujemy Gdyńskim Szlakiem Modernizmu...

Przewodnik po Gdyni z modernizmem w tle. Mamy propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby na majówkę 2014 połączyć przyjemne z pożytecznym. Gdynia zaprasza na nadmorską przechadzkę Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Dużo architektury, jeszcze więcej morza!

Logo Gdyński Szlak Modernizmu

Logo Gdyński Szlak Modernizmu

Majówka ma to do siebie, że przychodzi nagle. Na plany już wtedy za późno, miejsca w kurortach i domkach letniskowych są od dawna zajęte, a bilety na wycieczki zagraniczne sięgają horrendalnych cen. Bywa tak, że nie wykorzystujemy w pełni tych słonecznych dni. Zostajemy w ogródkach, przy grillu, bądź co gorsza – w domach, z pilotem w ręku...

Jeżeli nie macie pomysłów jak spędzić majówkę 2014, warto skorzystać z naszej propozycji i odwiedzić Gdynię. Zapracowani nie muszą się martwić układaniem trasy wycieczki, ponieważ mamy gotową - pierwszy Szlak Architektury Modernistycznej w Polsce!

Less is more

Modernizm to jednej z najważniejszych prądów w architekturze światowej. Rozwijał się w latach ok. 1918-1975. Zakładał m. in. odejście od stylów historycznych oraz funkcjonalność, która stanowiła również o jego pięknie. Forma wynikała z funkcji, a przestrzeń definiowały swobodnie rozstawione słupy i meble, a nie, jak dotychczas, ściany. Idee modernizmu narodziły się w niemieckiej szkole Bauhaus, utworzonej przez Waltera Groupiusa, oraz we francuskim funkcjonalizmie Le Corbusiera. Słynne hasło, wypowiedziane przez architekta Miesa van der Rohe  - Less is more (Mniej znaczy więcej) najtrafniej określa istotę modernizmu, którego wyznawcy zwykli pozbywać się dekoracyjności na rzecz prostoty i funkcji.

Szybko rozprzestrzeniający się nurt modernistyczny stał się wkrótce stylem międzynarodowym. Mimo to, tylko nieliczne miasta budowały całe osiedla i śródmieścia w duchu ówczesnej architektury współczesnej. Należały do nich Tel Awiw, słynna Brasilia, Asmara a także... Gdynia!

Trasa 1 – 10 lutego–Molo Południowe


Trasa prowadzi w kierunku morza. Na początku napotykamy na parę gdyńskich „domów transatlantyków” po czym Zespół Mieszkaniowy BGK z mini muzeum. Następnie możemy odpocząć w zlokalizowanej na parterze, artystycznej kawiarni „Cafe Cyganeria”, przeglądając prasę z lat 30. Kolejne ciekawe obiekty to cztery jasne, przeszklone kamienice o numerach 21-27 – między innymi budynek Poczty. Przy Skwerze Kościuszki czeka na nas grupa trzech istotnych kamienic - kamienica Peszkowskiego, kamienica Jurkowskiego i kamienica Pręczkowskiego. Ostatnia nawiązuje do stylistyki okrętu. Szlak doprowadza nas do Molo Południowego, gdzie spotkamy symbole moderny gdyńskiej kreujące jej morską panoramę - budynek „Domu Żeglarza” przy Marinie oraz ważną atrakcję miasta – Akwarium Gdyńskie.

„Białe miasto”Gdynia – polska kolebka modernizmu

Ponieważ jest to miasto powstałe w okresie powojennym, charakteryzuje się jasnymi, prostymi, modernistycznymi bryłami. Nie znajdziemy tu duzej ilośći obiektów historyzujących. Z tego powodu Gdynię nazywano białym miastem. Współczesne władze postanowiły przekazać ten ważny fakt architektoniczny szerszej publiczności, tworząc wspomniany wcześniej szlak. Wyznaczono cztery główne trasy obejmujące obszar Śródmieścia oraz dawne letnisko – obecnie dzielnicę Gdyni – Kamienną Górę. Aktualnie opracowywana jest trasa piąta, przebiegająca po górzystym terenie Działek Leśnych.

Trasa 2 – Kamienna Góra


Ten odcinek Szlaku Modernizmu stanowi prezentację grupy wielu obiektów willowych z lat 20. i 30. w tym m.in. form historyzujących, dworkowych, wśród których modernistyczne realizacje wyróżnia nowoczesność i minimalizm brył. Najciekawsze obiekty tej trasy to Dom Mieszkalny „Opolanka”, Willa Hrabiny Łosiowej „Polskarob” – obecnie siedziba Sądu Marynarki Wojennej. Przejście tej trasy to także znakomita okazja do obejrzenia panoramy miasta i zatoki.


Trasa 3 – Świętojańska


Trasa najbardziej spójna architektonicznie. Mieszanka zwartej pierzei modernistycznych kamienic i światłocieni.
Do najciekawszych obiektów na trasie należą dwie kamienice narożne przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej oraz Żwirki i Wigury, tj. Kamienica Orłowskich i Kamienica Kreńskich. Kolejno mijamy jedną z najstarszych i największych modernistycznych kamienic - Kamienicę Stankiewicza oraz liczne kamienice przypominające burty statków. Urok trasy „Świętojańska” to także malownicze boczne uliczki, bramy, podwórka, magiczne galerie, butiki, cukiernie i kawiarnie.
Na końcu trasy czeka Was narożna Kamienica przy Świętojańskiej 122 z przeszklonym narożnikiem przeznaczonym do tzw. ogrodów zimowych.


Trasa 4 – Moderna nieznana


Styk miasta z portem. Na trasie znajduje się aż pięć obiektów projektu znakomitego architekta modernistycznego Wacława Tomaszewskiego. Początek trasy stanowi Gmach Sądu Rejonowego - jeden z najbardziej efektownych budynków publicznych w Gdyni. W duchu stylistyki późnego art-deco, utrzymane są budynki Państwowego Instytutu Meteorologicznego, Domu Marynarza Polskiego (obecnie Rybaka) oraz Straży Pożarnej. Dom Marynarza Szwedzkiego to ciekawy przykład późnego funkcjonalizmu. Jednym z najlepszych przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze międzywojennej jest obiekt Miejskich Hal Targowych – MHT. Kolejnym ciekawym obiektem jest kamienica z narożnymi balkonami na Placu Kaszubskim 1. Nie mniej interesującym budynkiem jest kamienica narożna na ul. Portowej 13/15. Ulicą Żeromskiego dojdziemy do budynku YMCA, zaprojektowanego tuż po wojnie.. vis-à-vis wejścia budynku YMCA, stoi efektowny „kryształowy” budynek Izby Arbitrażowej Bawełny, którego jasną elewację zdobi napis „Dom Bawełny”. Idąc dalej ulicą Żeromskiego, po 100 m odkryjemy efektowne dzieło moderny, obiekt mieszkalno-usługowy marynarki wojennej (Kantyna Marynarki Wojennej), z kominami wentylacyjnymi przypominającymi kominy okrętowe.Gdynia nazywana była oknem na świat, w ramach ambitnego planu gospodarczego. Modernistyczne Śródmieście ukształtowało się w bardzo krótkim okresie dekady lat 30., co dodatkowo wzmocniło symboliczny przekaz białej architektury i słonecznego miasta. W mieście wyrosły zarówno całe pierzeje kamienic o kształtach kubicznych, jak i pojawiły się bardziej rozpoznawalne sylwety brył opływowych, nasuwających skojarzenia z architekturą okrętową. Gdyński modernizm to także znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz mieszkalnej, w tym willowej.

Taka modernistyczna majówka stanowi świetną alternatywę dla standardowego zwiedzania zabytków z wcześniejszych epok. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i rozgrzeje Was przed zbliżającym się latem. Gdyby było za gorąco, zawsze możecie odbyć chłodną kąpiel w pobliskim Bałtyku


Więcej informacji na stronie: http://modernizmgdyni.pl/

Milena Glinojecka

Data publikacji: 9.04.2014 13:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!