archirama.pl

Architektoniczne Google Doodle z Ludwigiem Mies van der Rohe

Google Doodle z architekturą w tle. Z okazji 126 urodzin niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, Google Doodle przypomina dzieła słynnego architekta modernizmu. Poznaj biografię Ludwiga Miesa van der Rohe, bohatera Doodle 4 Google.

Google Doodle z Ludwigiem Mies van der Rohe

W 126 rocznicę urodzin architekta Ludwiga Miesa van der Rohe Google Doodle prezentuje jego projekt 

Fot: materiały prasowe

Przypomniany przez Google Doodle Ludwig Mies van der Rohe urodził się  w 1886 roku w Akwizgranie. Przygodę z budownictwem zaczął w wieku 13 lat - jako murarz! Praktykował m. in. w firmie zajmującej się dekoracjami. Już jako 18-latek rozpoczął przygodę z prawdziwą architekturą, praktykując w jednym z biur architektonicznych. W 1905 roku wstąpił w szeregi berlińskiej pracowni Brunona Paula. Przez lata rozwijał styl architektoniczny łączący klasycyzm z najnowszymi osiągnięciami techniki budowlanej.

>>Zobacz jak miedź zmienia architekturę...

Ale poważny rozgłos, który zapoczątkował przełom w jego karierze, przyniósł mu szkic wieżowca na specyficznej, trójkątnej działce przy berlińskiej Friedrichstrasse. Od tego czasu Ludwig Mies van der Rohe stał się propagatorem radykalnego modernizmu. Szybko stał się postacią znaną i uznaną w świecie architektury. W latach 30. był dyrektorem prestiżowej uczelni artystycznej Bauhaus. Jego prace zmierzały w kierunku architektonicznego minimalizmu.

Ludwig Mies van der Rohe w powszechnej świadopmości zasłynął również z projektowania mebli. Właśnie dzięki projektom mebli utrzymywał się w okresie rozkwitu hitleryzmu, gdy zainteresowanie jego architekturą znacznie spadło.

W 1937 roku Ludwig Mies van der Rohe wyjechał z nazistowskich Niemiec i osiadł w Chicago, gdzie został szefem Szkoły Architektury Armour School of Technology. W Chicago zaprojektował i zrealizował projekty wielu wieżowców, które stały się inspiracją dla słynnych drapaczy chmur. W 1963 roku, ówczesny prezydent USA uhonorował go Medalem Wolności. Ludwig Mies van der Rohe zmarł w USA w 1969 roku.

>>Dworzec Wrocław. Zobacz jak wygląda po przebudowie...

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 27.03.2012 11:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!