archirama.pl

Architektura Australii. Bryła domu na przedmieściach Melbourne studia Andrew Maynard Architects

Architektura Australii, Bryła domu Hill House czyli domu na wzgórzu odmieniła życie australijskiej rodziny. Zobaczcie jak architekci z Andrew Maynard Architects przebudowali bryłę domu na przedmieściach Melbourne

Architektura Australii. Bryła domu na przedmieściach Melbourne studia Andrew Maynard Architects

Architektura Melbourne. Stojąc wewnątrz otoczonego atrium odnosi się wrażenie jakby było się z dala od podmiejskich zabudowań, w strefie otoczonej roślinnością. Mieszkańcy nie czują miejskiego klimatu Melbourne. Jedynie z sypialni zlokalizowanej w bryle na „wzgórzu" widzą sąsiednie ogrody

Fot: Andrew Maynard Architects, Nic Granleese

Architektura Australii. Bryła domu Hill House projektu  to eksperymentalny i oryginalny projekt przebudowy bryły australijskiego domu autorstwa pracowni Andrew Maynard Architects. Dom na przedmieściach Melbourne to swoista gra światła i cienia. Nowa architektura bryły niczym nie przypomina już starego domu, w którym brakowało dostępu do światła i zieleni. Teraz w tym miejscu widać zielone wzgórze z czarną bryłą na szczycie, z której roztacza się widok na okolicę.

Architektura Australii Hill House: dom na przedmieściach Melbourne

Architektura Melbourne. Z powodu zmieniających się potrzeb rodziców i trójki dorastających dzieci, rodzina zdecydowała się na przebudowę bryły typowego na przedmieściach Melbourne domu z lat 90. ubiegłego wieku. Na samym początku architekci z Andrew Maynard Architects zburzyli dwupiętrową dobudówkę, która była przyczyną nie tylko braku słońca w starej części domu ale i zacieniała obszar za domem. Choć w grę wchodziła także przeróbka architektury starego domu architekci jednak zdecydowali, że dużo lepszym rozwiązaniem okaże się postawienie całkiem nowej bryły. Aby wpuścić do wnętrza domu południowe słońce zdecydowano odsunąć bryłę domu na koniec działki. Ponadto takie rozwiązanie pozwoliło zwiększyć przestrzeń zieloną, idealną do zabawy i wypoczynku. W ten sposób powstało zielone nie zadaszona przestrzeń otoczona dwoma domami (tym starym i dobudowanym) oraz łączącym je oszklonym korytarzem. Słońce oświetliło zarówno część podwórka, zielone wzgórze oraz fasadę nowej bryły domu.

Dom na przedmieściach Melbourne z dala od miejskiego klimatu

Architektura Melbourne. Stojąc wewnątrz otoczonego atrium odnosi się wrażenie jakby było się z dala od podmiejskich zabudowań, w strefie otoczonej roślinnością. Mieszkańcy nie czują miejskiego klimatu Melbourne. Jedynie z sypialni zlokalizowanej w bryle na „wzgórzu" widzą sąsiednie ogrody.

Zielone wzgórze pokryto sztuczną trawą

Architektura zielonego wzgórza powstała poprzez wzniesienie konstrukcji. Ściany i stropy wypełniono drewnem. Dach „wzgórza" i pochyloną jedną ścianę z wejściem architekci pokryli sztuczną trawą. Na szczycie stanęła jednolita, czarna bryła, która pięknie kontrastuje z zielenią sztucznego wzniesienia. Za przeszklonymi drzwiami wejściowymi, które znajdują się w pochyłej ścianie wzgórza ulokowano część dzienną. Umieszczono tam kuchnię z jadalnią. Ze strefy dziennej na górę prowadzą stalowe, kręte schody. W bryle ustawionej na górze wzgórza, która stanowi jednocześnie piętro zaprojektowano sypialnię z łazienką.

Architektura ekologiczna? Sztuczna trawa zmniejsza zużycie wody

Całe wzgórze pokryto syntetyczną trawą jedynie kilka miejsc zaaranżowano pod naturalną roślinność. Pozwoli to w przyszłości na oszczędne zużycie wody. Ponadto trawa, która pokrywa pomieszczenie mieszkalne stanowi dodatkową izolację i chroni przed utratą ciepła. Dach stał się dzięki temu termicznym kocem. Okna od wschodu i zachodu oraz północna fasada zostały wyposażone w mechaniczne żaluzje, co umożliwia mieszkańcom łatwą kontrolę nad wpadającym do wnętrza słońcem.

Nowoczesna architektura domu na przedmieściach Melbourn

Architektura istniejącego domu została także nieco zmieniona. Pierwotny dom, który połączono z nową bryłą przyjął funkcję domku dla dzieci. Główne wejście zlokalizowano od strony bocznej ulicy, jest ono jednocześnie wejściem do kuchni- centralnego pomieszczenia w domu.

Komunikację między bryłami domów zapewnia przeszklony korytarz

Wzdłóż ogrodzenia ciągnie się oszklony korytarz, dzięki któremu bez problemu mieszkańcy mogą przejść z jednego domu do drugiego. Korytarz został obniżony, tak aby nie wystawał ponad wysokość ogrodzenia. W ten sposób pojawiła się różnica poziomu podłóg między korytarzem i częścią dzienną domu, którą w sposób praktyczny wykorzystali architekci m.in. projektując jadalnię. Powstały z  różnicy poziomów schodek, służy jako siedzisko z jednej strony jadalnego stołu.

Stalowy dom na wzgórzu

Fragmenty stalowej konstrukcji domu stały się częścią aranżacji architektury wnętrza domu na wzgórzu. Drugie piętro domu zostało wsparte na lekkich słupach- kratownicach, widocznych w jadalni. Blaty kuchenne, schody, drzwi i okna są stalowe. Materiał ten jest nie tylko rozwiązaniem konstrukcyjnym ale i estetycznym. Ciężkie solidne elementy stalowe w architekturze dobrze uzupełniają lekkie detale wnętrza. Stalowe drzwi wyglądają na lekkie i są łatwe do przesunięcia. Ponadto architektom i mieszkańcom zależało na ekologicznym podejściu do projektu.  Z tego powodu wszystkie okna pokryto niskoemisyjną powłoką  a we wnętrzach użyto nieszkodliwe dla środowiska materiały tj. sklejkę bez lotnych związków organicznych oraz drewno i stal w części dziennej.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: Andrew Maynard Architects, Nic Granleese
Data publikacji: 29.07.2013 12:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!