Rewitalizacja architektury i zagospodarowania Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy trwa od 2006 roku. We wnętrzach zabytkowych brył rozplanowano muzea. Zagospodarowano także przestrzeń na zewnątrz, na której znalazły się łąka, plac zabaw oraz amfiteatr. Odtworzono również kanał Międzywodzia, przez który przerzucono trzy kładki łączące wyspę z bulwarami spacerowymi. Kolejnym etapem była rewitalizacja Przystani Bydgoszcz.
Co zobaczyć w Bydgoszczy - architektura Przystani Bydgoszcz – konkurs wygrali warszawscy architekci
Architektura Przystani Bydgoszcz ulokowana jest na trójkątnej działce, która od strony północno-wschodniej sąsiaduje z jazem, a od południowej, z zabytkowym Młynem Rothera. W ogłoszonym w 2008 roku konkursie na marinę architekci mieli za zadanie zaprojektować obiekt, którego architektura nie byłaby konkurencją dla bryły wspomnianego Młyna Rothera, ale także jako przestrzeń użyteczności publicznej była charakterystycznym elementem bydgoskiego krajobrazu. Najciekawsze rozwiązanie zaprezentowali architekci z pracowni APA Rokiccy.
Co zobaczyć w Bydgoszczy - bryła budynku na planie litery V
Architektura Przystani Bydgoszcz ma kształt litery V. Południowe skrzydło bryły ma wysokość 18 metrów. Takie rozwiązanie sprawiło, że jego bryła komponuje się z architekturą Młyna, a ustawione naprzeciwko siebie ściany mariny pięknie kadrują widok na bryłę Opery Nowej. Drugie skrzydło Przystani, które jest niższe połowę wyrasta równolegle do ulicy. Takie rozwiązanie sprawiło, że plac mariny osłonięty jest przed wzrokiem przechodniów, ale równocześnie otwarty na wodę.
Co zobaczyć w Bydgoszczy - architektura Przystani Bydgoszcz
Niezwykła architektura mariny w centrum Bydgoszczy to przede wszystkim charakterystyczny dach. Przechodzi on płynnie w elewację, a niemalże na wysokości lustra wody zamienia się w taras. Ten nietypowy kształt jaki osiągnęli architekci przywodzi na myśl załamującą się falę. Cała bryła wykończona została panelami drewnianymi. Poziomy terenu scalono schodami oraz sosnowymi pomostami.
- 1
- 2

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
