archirama.pl

Architektura. Chata w stylu nowoczesnym. Zobaczcie realizacje czeskich architektów

Architektura bryły domu rodzinnego na Orawie nawiązuje do tradycyjnych brył. Architektom zależało aby budynek łączył w sobie styl nowoczesny z regionalną architektura.

Architektura. Wiejska chata w stylu nowoczesnym. Zobaczcie realizacje czeskich architektów
Fot: Materiały prasowe A.LT Architekti

Architektura całorocznego domu dla dużej rodziny powstała na mało zaludnionym terenie rekreacyjnym na Orawie. Architekci z pracowni A.LT Architekti  mieli za zadanie zaprojektować bryłę, która swoją formą i materiałami będzie nawiązywała do lokalnej architektury i ten sposób stanie się integralną częścią otoczenia. Z drugiej strony zaś będzie kładła duży nacisk na styl nowoczesny i funkcjonalność realizacji.

Architektura – architekci połączyli styl nowoczesny z nutką tradycji

Inspiracją dla architektów stały się bryły, które często można spotkać w niewielkich osadach rozrzuconych po odludnych częściach północnej Słowacji.  Duża bryła domu została rozdzielona na trzy mniejsze budynki. Dwie bryły architekci umieścili na kamiennych cokołach. Te podstawy pełnia dwie funkcje: wyrównują spadek terenu wokół domu, a także wytyczają granice miedzy strefą zewnętrzną a prywatnym wnętrzem domów.

Trzy bryły strzegą prywatności mieszkańców

Aby zwiększyć poczucie prywatności domowników, wszystkie bryły usytuowano blisko siebie Zastosowanie tradycyjnych materiałów – drewna, kamienia naturalnego oraz ceramicznej dachówki - nawiązuje do zapomnianego już historycznego, miejscowego kontekstu. Głównym budulcem architektury domu są bloczki ceramiczne. Ściany oporowe zaś wykonane z betonowych bloczków wypełnionych betonem. Konstrukcja dachu bryły wykonana jest z drewna i przykryta dachówką ceramiczną paloną.

Architektura drewniana elewacja i wnętrze

Elewacje brył budynków obłożono deskami z drewna świerkowego pomalowanymi na szaro, cokoły zaś lokalnym, naturalnym piaskowcem. Wnętrza domów  wypełniają dębowe deski oraz polerowany beton na podłogach. Sufity oraz produkowane na miarę meble wykonane zostały z drewna świerkowego. Obiekt jest ogrzewany pompą ciepła wykorzystującą energię geotermalną.

 

 

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Materiały prasowe A.LT Architekti
Data publikacji: 11.02.2013 18:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!