Architektura całorocznego domu dla dużej rodziny powstała na mało zaludnionym terenie rekreacyjnym na Orawie. Architekci z pracowni A.LT Architekti mieli za zadanie zaprojektować bryłę, która swoją formą i materiałami będzie nawiązywała do lokalnej architektury i ten sposób stanie się integralną częścią otoczenia. Z drugiej strony zaś będzie kładła duży nacisk na styl nowoczesny i funkcjonalność realizacji.
Architektura – architekci połączyli styl nowoczesny z nutką tradycji
Inspiracją dla architektów stały się bryły, które często można spotkać w niewielkich osadach rozrzuconych po odludnych częściach północnej Słowacji. Duża bryła domu została rozdzielona na trzy mniejsze budynki. Dwie bryły architekci umieścili na kamiennych cokołach. Te podstawy pełnia dwie funkcje: wyrównują spadek terenu wokół domu, a także wytyczają granice miedzy strefą zewnętrzną a prywatnym wnętrzem domów.
Trzy bryły strzegą prywatności mieszkańców
Aby zwiększyć poczucie prywatności domowników, wszystkie bryły usytuowano blisko siebie Zastosowanie tradycyjnych materiałów – drewna, kamienia naturalnego oraz ceramicznej dachówki - nawiązuje do zapomnianego już historycznego, miejscowego kontekstu. Głównym budulcem architektury domu są bloczki ceramiczne. Ściany oporowe zaś wykonane z betonowych bloczków wypełnionych betonem. Konstrukcja dachu bryły wykonana jest z drewna i przykryta dachówką ceramiczną paloną.
Architektura drewniana elewacja i wnętrze
Elewacje brył budynków obłożono deskami z drewna świerkowego pomalowanymi na szaro, cokoły zaś lokalnym, naturalnym piaskowcem. Wnętrza domów wypełniają dębowe deski oraz polerowany beton na podłogach. Sufity oraz produkowane na miarę meble wykonane zostały z drewna świerkowego. Obiekt jest ogrzewany pompą ciepła wykorzystującą energię geotermalną.