Architektura. Bryła domu usytuowana jest na dużej, pustej działce. Architekci z Ultra Architects zaprojektowali bryłę tak, by dawał mieszkańcom poczucie intymności i chronił przed podmuchami wiatru, który w tak dużej przestrzeni tworzy się niemalże samoistnie. Już podczas pierwszej wizyty na działce architektom rzuciło się na myśl powiedzenie „w szczerym polu hula wiatr”. Tak powstała nazwa projektu i pomysł na architekturę domu dosłownie w szczerym polu.
Architektura w szczerym polu
Teren działki, na której powstanie bryła przypomina olbrzymią łąkę. To bardzo duża, otwarta przestrzeń, pozwalająca na stworzenie wielu ciekawych rozwiązań architektonicznych. Od północy przylega do drogi a od południa graniczy z lasem. Odległość do niego od miejsca, w którym ma stanąć budynek wynosi 100 metrów. Powierzchnia działki natomiast to 3,8 hektara.
Oryginalna forma bryły
Pomiędzy fragmentami bryły powstały wolne przestrzenie, które tworzą tarasy. Budynek stanowi ich naturalną osłonę m.in. przed silnymi podmuchami wiatru. Ponadto daje cień w upalne dni i poczucie prywatności, tworząc wiele zakątków. Dach domu zgodnie z warunkami zabudowy ma być skośny.
Każda bryła ma inne przeznaczenie
Taka architektura bryły ma przywodzić na myśl zabudowę wiejską. Architektom z Ultra Architects zależało, by był to dom, który dobrze wkomponuje się w wiejskie otoczenie. Z tego powodu wykluczyli budowę skomplikowanej bryły. Architektura budynku ma sprawiać wrażenie, że jest zespołem prostych obiektów, dzięki czemu przypomina tradycyjne wiejskie zabudowania. Każda bryła budynku ma różną funkcję. Dzieli się na części: dzienną, techniczną, sypialną i gościnną.
Bryła z ciemnego drewna
Architekturę budynku zaprojektowano w całości w konstrukcji drewnianej. Wewnętrzne ściany wykończone są sklejką. Na zewnątrz zaś bryła obłożona jest deskami zabarwionymi na ciemno.

-
Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej
-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Syntetyczne kształty domu mogą przywodzić na myśl dziecięce rysunki kredą lub flamastrem więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
