archirama.pl

Architektura ekologiczna. Folkowy Dom Pasywny pracowni MIDI

Architektura ekologiczna zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród architektów, jak i samych inwestorów. Pracownia architektoniczna MIDI zaprojektowała Folkowy Dom Pasywny, który swoim charakterem ma nawiązywać do terenu, na którym zostanie wybudowany.

Architektura ekologiczna. Folkowy dom pasywny pracowni MIDI

Projekt pasywnego domu jednorodzinnego autorstwa MIDI wyróżnia się także konsekwencją w aranżacji przestrzeni, na której może rozwijać się roślinność. Powierzchnia terenu biologicznie czynnego jest porównywalna do tego, który został zaadaptowany pod budowę domu.

Fot: Olga Królak

Folkowy Dom Pasywny według architektów z pracowni MIDI to niewielki dom jednorodzinny zlokalizowany w Orpelowie, niedaleko Łodzi. Projekt ekologicznego budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 90 mkw uwzględnia najważniejsze cele pracowni specjalizującej się w architekturze energooszczędnej.

Architektura ekologiczna – folkowy dom pasywny według MIDI

Projekt architektoniczny folkowego domu pasywnego zakłada bardzo prosty i funkcjonalny układ pomieszczeń. Prosty układ konstrukcyjny nie generujący wysokich kosztów wskazuje na energooszczędny profil tej inwestycji. W efekcie, zaprojektowany obiekt jest tani w budowie, ale także w użytkowaniu. Architektura domu pasywnego sprawia, że ma on niskie zapotrzebowanie na energię.

Ekologia i folklor w architekturze

Projekt architektoniczny folkowego domu pasywnego zakładał maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym celu Alicja Król, Piotr Karaś i Olga Królak - architekci z pracowni MIDI, zdecydowali się na wykorzystanie miejscowych materiałów. Część z nich, w tym także wykładzina elewacji, pochodzi z upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów. Projektanci chcąc oddać klimat rejonu, w którym powstanie inwestycja, zdecydowali się na charakterystyczny dla rejonu łowickiego sposób zdobienia szczytów domów. Interpretacją tradycyjnego łowickiego zdobienia jest charakterystyczny układ desek oddany na krótszych elewacjach projektowanego domu. Folkowy charakter bryły został oddany także poprzez wykorzystanie elementów folklorystycznych na elewacji południowej.

Projekt pasywnego domu jednorodzinnego autorstwa MIDI wyróżnia się także konsekwencją w aranżacji przestrzeni, na której może rozwijać się roślinność. Powierzchnia terenu biologicznie czynnego jest porównywalna do tego, który został zaadaptowany pod budowę domu.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe, Olga Królak
Data publikacji: 23.01.2014 14:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!