archirama.pl

Architektura Gdańska. Droga do Wolności w Gdańsku – rozstrzygnięto konkurs! Wygrała Grupa 5 Architekci!

Architektura Gdańska. Rozstrzygnięto konkurs na projekt koncepcyjny Drogi do Wolności w Gdańsku. Miejską promenadę zaprojektuje warszawska pracownia Grupa 5 Architekci. Zobaczcie, jak zmieni się droga przebiegająca przez teren dawnej Stoczni Gdańskiej!

Jak tłumaczą architekci, podróż przez Drogę do Wolności rozpoczyna się od surowych i wyrazistych symboli cierpienia, walki i wyrzeczeń. Dlatego na początku napotykamy Pomnik Poległych Stoczniowców ora

Jak tłumaczą architekci, podróż przez Drogę do Wolności rozpoczyna się od surowych i wyrazistych symboli cierpienia, walki i wyrzeczeń. Dlatego na początku napotykamy Pomnik Poległych Stoczniowców oraz mijamy Bramę nr 2

Fot: grupa 5 architekci

Architektura gdaska. W konkursie na projekt koncepcyjny Drogi do Wolności wzięło udział 71 zespołów, w tym 3 z zagranicy. Zwycięski projekt został wykonany przez pracownię Grupa 5 Architekci. Zaproponowana przez architektów koncepcja pełna jest symboliki i nawiązań do historycznych wydarzeń. Poszczególne elementy założenia prowadzą nas przez różnorodne klimaty. Dzięki temu architektom udało się stworzyć wspólną narrację dla całej koncepcji projektowej.

Droga do Wolności projektu Grupa 5 Architekci – od cierpienia do wolności

Jak tłumaczą architekci, podróż przez Drogę do Wolności rozpoczyna się od surowych i wyrazistych symboli cierpienia, walki i wyrzeczeń. Dlatego na początku napotykamy Pomnik Poległych Stoczniowców oraz mijamy Bramę nr 2. Kolejnym ważnym założeniem jest zagęszczający się w kierunku sali BHP sad jabłoni. Wybranie jabłoni nie jest tu przypadkowe – rozwiązanie to ma być metaforą ludzkich zachowań i życia, jakie nastało po wywalczeniu praw obywatelskich. Architekci tłumaczą symbolikę drzew, które znajdą się na miejskiej promenadzie, jako odradzające się, owocne życie, które nastanie wraz z nowym rozdziałem w historii Polski. Tak jak zmieniały się nastroje społeczne, tak zmieniać się będzie charakter Drogi do Wolności. Na końcu ma się ona rozchodzić w wielu kierunkach. To rozwiązanie również nie jest tu zastosowane przypadkowo. Wielość dróg ma charakteryzować różnorodność form aktywności ludzkiej, po odzyskaniu wolności i nadaniu praw obywatelskich.

Rośliny jako ważny element architektury w koncepcji

Koncepcja Drogi do Wolności ma być symbolicznym połączeniem trudnego i ciężkiego życia robotników z ich wolą sięgania po najbardziej wzniosłe ideały ludzkości. Stąd architekci na piedestał koncepcji wynieśli poszanowanie istniejących elementów architektury. Tym samym projektanci uzasadnili unikanie nowych form pomnikowych, które mogłyby dewaluować wymowy wielu wyrazistych obiektów znajdujących się w tym miejscu.

>> Przeczytaj również: rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek w Łazienkach Królewskich!

Istniejące elementy, takie jak dźwigi, czy nawierzchnie (beton, korten), które stały się świadkami wydarzeń, powinny współistnieć z elementami łagodnymi i poetyckimi. Takim elementem ma być właśnie proponowany sad jabłoni. Dla tworzenia nowych przestrzeni można użyć tworzywa roślinnego jako materiału równoprawnego substancji architektonicznej – zaznaczają architekci.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: grupa 5 architekci
Data publikacji: 19.11.2013 11:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!