Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Trójmieście!

Co zobaczyć w Trójmieście. Przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie

 • Komentarze

Zabytkowa architektura Głównego Miasta w Gdańsku

Zabytkowa architektura Głównego Miasta w Gdańsku

Fot: Nikater / Wikimedia Commons
 • Architektura Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Zobaczcie współczesną bryłę w historycznym otoczeniu. Galeria zdjęć
 • architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla/architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla_6.jpg
 • architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla/architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla_11.jpg
 • Stadion PGE Arena w Gdańsku jest charakterystyczny ze względu na swój bursztynowy kolor
 • Wnętrze Stadionu PGE Arena w Gdańsku
 • Główne Miasto w Gdańsku to obowiązkowy punkt wycieczki po Trójmieście!
 • Zabytkowa architektura Głównego Miasta w Gdańsku
 • Każdy musi mieć zdjęcia z fontanną, nad którą dominuje Neptun
 • Akwarium Gdyńskie to jedyne w Polsce miejsce, gdzie możemy dowiedzieć sie prawie wszystkiego na temat morskiego świata w Bałtyku
 • Akwarium Gdyńskie zostało unowocześnione w 2005 roku
 • Sea Towers w Gdyni uważane są za szpecącą architekturę miasta bryłę
 • Podobają wam się wieżowce Sea Towers w Gdyni?
 • Krzywy Domek w Sopocie to ewenement konstrukcyjny na polskim wybrzeżu
 • Wnętrze Krzywego DOmku w Sopocie jest równie pokręcone co zewnętrze
 • Obowiązkowy jest też spacer po sopockim molo

Co zobaczyć w Trójmieście. Trójmiasto to nie tylko plaże, morze, czy porty, to także nowoczesna architektura. Coraz częściej można tu spotkać współczesne bryły budynków, a projektów w trakcie realizacji jest tu naprawdę dużo. Zabieramy was na wycieczkę po Trójmieście i podpowiadmy co warto zwiedzić.

Trójmiasto to nie tylko zabytkowa architektura. To także nowoczesne bryły i liczne ośrodki kultury. Zacumujcie na chwile w Gdyni i przespacerujcie się ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. Miejsc, które warto zobaczć jest na wiele!

Architektura GDAŃSKA - co zobaczyć w Gdańsku


Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

Nowoczesna architektura Ośrodka Kultury Morskiej miała swoim wyglądem nawiązywać do zabytkowej zabudowy Miasta Głównego Gdańska. Otwarty niedawno Ośrodek jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, gdzie możemy uzyska szeroką i fachową wiedzę związaną z tematyką morską. W Ośrodku Kultury Morskiej prezentowana jest interaktywna wystawa stała "Ludzie - statki - porty", stała ekspozycja "Łodzie ludów świata" oraz wystawa czasowa "Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku". Tak więc dryfujcie do nowoczesnej bryły Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku!

>> Zobacz piękne zdjęcia Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku!


Bryła PGE Arena Gdańsk

„Bursztynowy Stadion” – tak często nazywana jest architektura polskiego nabytku zrealizowanego na EURO 2012. Mecz na stadionie może jednocześnie oglądać aż 43 615 kibiców. Wyjątkowy bursztynowy kolor bryły stadionu to zasługa płytek poliwęglanu, w 6 odcieniach, o łącznej powierzchni 4,5 ha. Warto zobaczyć stadion aby przekonać się, że architektura na EURO 2012 była naprawdę nowoczesna!

Główne Miasto w Gdańsku

Zabytkowa architektura Gdańska skupiona jest przede wszystkim wzdłuż rzeki Motławy. Warto zaznaczyć, że Stare miasto w Gdański znajduje się w innej części miasta i nie należy mylić go z Głównym Miastem, które jest znacznie bardziej rozpoznawalne przez turystów. Niestety Stare Miasto i jego architektura, nie zostały odtworzone po II wojnie światowej. Głównymi atrakcjami i zabytkami Głównego Miasta są: Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, czy Żuraw. Warto wybrać się w rejs pirackim statkiem, gdzie dowiemy się wielu rzeczy na temat historii i architektury tego miejsca.

Architektura GDYNI - co warto zobaczyć w Gdyni


Akwarium Gdyńskie

Jedyny taki ogród zoologiczny w Polsce. Wszystko co tu się znajduje dotyczy podwodnego świata. Dodatkowo Akwarium ze wszystkich stron otoczone jest wodami Bałtyku. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Mimo że architektura obiektu nie jest zachwycająca, to przestrzeń ekspozycyjna zapiera dech w piersiach. Polecamy zobaczyć! 

Wieżowiec Sea Towers w Gdyni

Dwa wieżowce w Gdynie klasyfikują się na 10 miejscu względem wysokości w Polsce. Jednak ich architektura wielu osobom przeszkadza. Ich bryła jest nieco monumentalna i smutna. Jednak warto zaznaczyć, że dzięki kontrowersjom jakie te wieżowce wzbudzają, rośnie zainteresowanie samym miastem Gdynia. Oficjalne otwarcie kompleksu mieszkaniowo - usługowego nastąpiło 14 sierpnia 2009 roku. A wy co sądzicie to tej architekturze? 

Architektura SOPOTU - co warto zobazyć w Sopocie


Krzywy Domek w Sopocie

Architektura Krzywego Domku w Sopocie wprawia w zamyślenie architektów i konstruktorów. Nieregularne ściany, powykrzywiane okna. Krzywe jest tu wszystko zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Budowa Krzywego Domku zakończyła się w 2004 roku, a jego wnętrze to galeria handlowa „Rezydent”. Może kupicie tam pamiątkę z Sopotu? 

Bryła Opery Leśnej

Wybudowana w 1909 roku Opera Leśna w Sopocie zostało niedawno odremontowana. Odbywający się tu co roku festiwal muzyczny to już tradycja Opery Leśnej. W 1997 roku kompleks powiększono o sale koncertową, dzięki czemu koncerty mogą się odbywać także w jesień i zimę. Warto zobaczyć niesamowitą architekturę zadaszeni Opery i delektować się niepowtarzalną akustyką tego miejsca.

Molo w Sopocie

Niewielu wie, że molo w Sopocie nosi imię Jana Pawła II. Molo ma długość 511 metrów z czego aż 458 metrów wychodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Spieszcie się bo bezpłatny wstęp na molo obowiązuje tylko do 26 kwietnia 2013 roku!

Zatoka Sztuki w Sopocie

Pełna nazwa obiektu brzmi: Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno Artystyczne Zatoka Sztuki. Budowa nowoczesnej architektury w Sopocie zakończyła się jesienią 2011 roku. Nowoczesna bryła i dobrze przemyślana architektura idealnie komponuje się z nadbrzeżem. Wszystko za sprawą zastosowania przeszkleń i jasnych kolorów. Bryłę warto także pod względem odbywających się tu różnego rodzaju warsztatów, koncertów i wystaw artystycznych.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • Budynek biurowy Lotos w Gdańsku
  Budynek biurowy Lotos w Gdańsku

  Biurowiec stanowi nie tylko wizytówkę firmy, ale jest również charakterystycznym punktem przy wjeździe do miasta od strony Warszawy. Antracytowa bryła w nocy zamienia się w wielki, czterdziestometrowej wysokości, trójkolorowy billboard więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Sochacki / Wikimedia Commons, Topory / Wikimedia Commons, Wames / Wikimedia Commons, Bukephalos / Wikimedia Commons, Nikater / Wikimedia Commons, Pplecke / Wikimedia Commons, Tomasz Kolowski Tommy jr / Wikimedia Commons, Dariusz Boczek / Wikimedia Commons, Marcin Czechowicz, Joymaster / Wikimedia Commons, Reytan / Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.05.2013 16:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.