Trójmiasto to nie tylko zabytkowa architektura. To także nowoczesne bryły i liczne ośrodki kultury. Zacumujcie na chwile w Gdyni i przespacerujcie się ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. Miejsc, które warto zobaczć jest na wiele!
Architektura GDAŃSKA - co zobaczyć w Gdańsku
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
Nowoczesna architektura Ośrodka Kultury Morskiej miała swoim wyglądem nawiązywać do zabytkowej zabudowy Miasta Głównego Gdańska. Otwarty niedawno Ośrodek jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, gdzie możemy uzyska szeroką i fachową wiedzę związaną z tematyką morską. W Ośrodku Kultury Morskiej prezentowana jest interaktywna wystawa stała "Ludzie - statki - porty", stała ekspozycja "Łodzie ludów świata" oraz wystawa czasowa "Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku". Tak więc dryfujcie do nowoczesnej bryły Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku!
>> Zobacz piękne zdjęcia Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku!
Bryła PGE Arena Gdańsk
„Bursztynowy Stadion” – tak często nazywana jest architektura polskiego nabytku zrealizowanego na EURO 2012. Mecz na stadionie może jednocześnie oglądać aż 43 615 kibiców. Wyjątkowy bursztynowy kolor bryły stadionu to zasługa płytek poliwęglanu, w 6 odcieniach, o łącznej powierzchni 4,5 ha. Warto zobaczyć stadion aby przekonać się, że architektura na EURO 2012 była naprawdę nowoczesna!
Główne Miasto w Gdańsku
Zabytkowa architektura Gdańska skupiona jest przede wszystkim wzdłuż rzeki Motławy. Warto zaznaczyć, że Stare miasto w Gdański znajduje się w innej części miasta i nie należy mylić go z Głównym Miastem, które jest znacznie bardziej rozpoznawalne przez turystów. Niestety Stare Miasto i jego architektura, nie zostały odtworzone po II wojnie światowej. Głównymi atrakcjami i zabytkami Głównego Miasta są: Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, czy Żuraw. Warto wybrać się w rejs pirackim statkiem, gdzie dowiemy się wielu rzeczy na temat historii i architektury tego miejsca.
Architektura GDYNI - co warto zobaczyć w Gdyni
Akwarium Gdyńskie
Jedyny taki ogród zoologiczny w Polsce. Wszystko co tu się znajduje dotyczy podwodnego świata. Dodatkowo Akwarium ze wszystkich stron otoczone jest wodami Bałtyku. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Mimo że architektura obiektu nie jest zachwycająca, to przestrzeń ekspozycyjna zapiera dech w piersiach. Polecamy zobaczyć!
Wieżowiec Sea Towers w Gdyni
Dwa wieżowce w Gdynie klasyfikują się na 10 miejscu względem wysokości w Polsce. Jednak ich architektura wielu osobom przeszkadza. Ich bryła jest nieco monumentalna i smutna. Jednak warto zaznaczyć, że dzięki kontrowersjom jakie te wieżowce wzbudzają, rośnie zainteresowanie samym miastem Gdynia. Oficjalne otwarcie kompleksu mieszkaniowo - usługowego nastąpiło 14 sierpnia 2009 roku. A wy co sądzicie to tej architekturze?
Architektura SOPOTU - co warto zobazyć w Sopocie
Krzywy Domek w Sopocie
Architektura Krzywego Domku w Sopocie wprawia w zamyślenie architektów i konstruktorów. Nieregularne ściany, powykrzywiane okna. Krzywe jest tu wszystko zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Budowa Krzywego Domku zakończyła się w 2004 roku, a jego wnętrze to galeria handlowa „Rezydent”. Może kupicie tam pamiątkę z Sopotu?
Bryła Opery Leśnej
Wybudowana w 1909 roku Opera Leśna w Sopocie zostało niedawno odremontowana. Odbywający się tu co roku festiwal muzyczny to już tradycja Opery Leśnej. W 1997 roku kompleks powiększono o sale koncertową, dzięki czemu koncerty mogą się odbywać także w jesień i zimę. Warto zobaczyć niesamowitą architekturę zadaszeni Opery i delektować się niepowtarzalną akustyką tego miejsca.
Molo w Sopocie
Niewielu wie, że molo w Sopocie nosi imię Jana Pawła II. Molo ma długość 511 metrów z czego aż 458 metrów wychodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Spieszcie się bo bezpłatny wstęp na molo obowiązuje tylko do 26 kwietnia 2013 roku!
Zatoka Sztuki w Sopocie
Pełna nazwa obiektu brzmi: Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno Artystyczne Zatoka Sztuki. Budowa nowoczesnej architektury w Sopocie zakończyła się jesienią 2011 roku. Nowoczesna bryła i dobrze przemyślana architektura idealnie komponuje się z nadbrzeżem. Wszystko za sprawą zastosowania przeszkleń i jasnych kolorów. Bryłę warto także pod względem odbywających się tu różnego rodzaju warsztatów, koncertów i wystaw artystycznych.

-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Biurowiec stanowi nie tylko wizytówkę firmy, ale jest również charakterystycznym punktem przy wjeździe do miasta od strony Warszawy. Antracytowa bryła w nocy zamienia się w wielki, czterdziestometrowej wysokości, trójkolorowy billboard więcej
