Zrewitalizowana architektura gmachu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu podbija serca dzięki wiernemu odwzorowaniu zabytkowej, ceglanej architektury. Pracownia Maćków tak zachowawczym projektem chciała uwydatnić pracę wielkiego poprzednika i architekta miejskiego Wrocławia Richarda Plüddemanna. Było to głównym bodźcem do rezygnacji z wprowadzania zupełnie nowych, autorskich elementów budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło dokładnie i bezbłędnie wydobyć utraconą przez lata wielowątkowa urodę ceramicznej elewacji i unikalną architekturę.
Architektura gmachu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu
Obiekt powstał w 1892 roku i do dzisiaj jest działająca szkołą. Dzięki dokładnie odwzorowanej elewacji budynek zachwyca swoim zabytkowym pięknem i architekturą. Poza dokładnie zmodernizowanymi elewacjami budynku, rewitalizacji poddano także program użytkowy budynku. Jednak wszystko z poszanowaniem założeń pierwszego projektanta szkoły.
>> Zobacz inny wrocławski budynek projektu pracowni Maćków!
Na elewacji frontowej dokładnie odremontowano półkola nad oknami, fasadę tak jak w dawnych latach zdobi ogromny zegar zamontowany u zwieńczenia elewacji. Zachowano podziały okien i kolory ceramiki. Postanowiono odtworzyć każdy detal, nawet niewielkie latarenki wiszące u głównego wejścia do budynku szkoły.
Rewitalizacja architektury obiektu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu jest doskonałym przykładem na to, że ceramiczna i ceglana architektura nadal jest popularna, a tworzone z niej rzeczy zdobywają uznanie. Dodatkowo obiekt ten jest przykładem poszanowania historii, tradycji i osiągnięć architekta, autora budynku.

-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
-
Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej

- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
- ARCHITEKTURA: Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu