archirama.pl

Architektura gimnazjum we Wrocławiu. Zobacz projekt rewitalizacji pracowni Maćków!

Architektura zabytkowego gmachu szkoły od dawna wymagał rewitalizacji. Projektu tego podjęła się pracownia Maćków z Wrocławia, która postawiła na ceglany charakter budynku. Podoba wam się ta realizacja?

Fasada szkoły jest teraz reprezentacyjna, a ceglana elewacja wygląda świeżo i interesująco

Fasada szkoły jest teraz reprezentacyjna, a ceglana elewacja wygląda świeżo i interesująco

Fot: materiały prasowe

Zrewitalizowana architektura gmachu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu podbija serca dzięki wiernemu odwzorowaniu zabytkowej, ceglanej architektury. Pracownia Maćków tak zachowawczym projektem chciała uwydatnić pracę wielkiego poprzednika i architekta miejskiego Wrocławia Richarda Plüddemanna. Było to głównym bodźcem do rezygnacji z wprowadzania zupełnie nowych, autorskich elementów budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło dokładnie i bezbłędnie wydobyć utraconą przez lata wielowątkowa urodę ceramicznej elewacji i unikalną architekturę.

Architektura gmachu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu

Obiekt powstał w 1892 roku i do dzisiaj jest działająca szkołą. Dzięki dokładnie odwzorowanej elewacji budynek zachwyca swoim zabytkowym pięknem i architekturą. Poza dokładnie zmodernizowanymi elewacjami budynku, rewitalizacji poddano także program użytkowy budynku. Jednak wszystko z poszanowaniem założeń pierwszego projektanta szkoły.

>> Zobacz inny wrocławski budynek projektu pracowni Maćków!

Na elewacji frontowej dokładnie odremontowano półkola nad oknami, fasadę tak jak w dawnych latach zdobi ogromny zegar zamontowany u zwieńczenia elewacji. Zachowano podziały okien i kolory ceramiki. Postanowiono odtworzyć każdy detal, nawet niewielkie latarenki wiszące u głównego wejścia do budynku szkoły.

Rewitalizacja architektury obiektu gimnazjum nr 15 we Wrocławiu jest doskonałym przykładem na to, że ceramiczna i ceglana architektura nadal jest popularna, a tworzone z niej rzeczy zdobywają uznanie. Dodatkowo obiekt ten jest przykładem poszanowania historii, tradycji i osiągnięć architekta, autora budynku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 23.04.2013 13:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!