archirama.pl

Architektura i II wojna światowa, czyli co zobaczyć w Rzymie

Architektura współczesna i inżynieria odegrały ważną rolę w latach II wojny światowej – od propagandy, przez ochronę walczących, po produkcję wojskową

Bryły bunkrów Linii Maginota - architektura i inżynieria XX wieku w służbie wojny

Potężne, najeżone działami bryły bunkrów Linii Maginota tworzą nieprzebytą barierę - przynajmniej na francuskim plakacie propagandowym z lat 30. XX wieku. Wystwa w zaprojektowanym przez Zahę Hadid muzeum MAXXI, Rzym

Fot: materiały prasowe muzeum MAXXI w Rzymie

Druga wojna światowa między 1939 a 1945 rokiem zmieniła losy milionów ludzi, wojskowych i cywilów. Miasta Europy wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie wojna.
Prezentowana w rzymskim muzeum MAXXI (Muzeum Narodowe Sztuki XXI Wieku) wystawa poświęcona jest zadaniom, które stanęły przed projektantami i architektami w latach wojny. Ekspozycja Architektura w uniformie. Projektowanie i budowa w II wojnie światowej przygotowana została na podstawie wieloletnich badań archiwalnych. Jean Louis Cohen, kurator wystawy, przedstawił najważniejsze z tych wyzwań, od testowania nowych materiałów i technik budowlanych, przez wymyślanie nowych form kamuflażu i propagandy, projektowania gigantycznych stref produkcyjnych, fabryk, miejsc do testowania nowej broni. A także – obozów koncentracyjnych.
Na wystawie zobaczyć można między innymi, jak wielkie miasta próbowały się bronić przed nalotami, jak wyglądały monumentalne propagandowe dekoracje miast, przyjrzeć się związkom wielkich architektów z totalitarnymi rządami. Wśród projektantów, których prace przywołują organizatorzy wystawy są m.in. Ernst Neufert, Charles i Rey Eamsowie, Szymon Syrkus i Albert Speer.

Wystawa przedstawia zarys zmian zachodzących we współczesnej architekturze na świecie. Przede wszystkim jednak dotyczy rewolucji, której świadkami w XX stuleciu byli mieszkańcy Włoch. Bunt futurystów przeciwko miastom-muzeom niespodziewanie szybko zmienił się w praktykę. Postęp, opiewany przez Benito Mussoliniego, doprowadził do przebudowy miast – z samym Rzymem na czele. Osiągnięcia wojskowej techniki przygotowały grunt pod boom budowlany lat powojennych.
 


Architettura in uniforme
9 grudnia 2014 - 3 maja 2015
Galeria 1
Kurator wystawy Jean Louis Cohen

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe muzeum MAXXI w Rzymie
Data publikacji: 27.01.2015 14:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!