Architektura
ARCHITEKTURA
Praca po studiach

Architektura i urbanistyka – perspektywy na pracę po studiach

 • Komentarze

Czy jest praca po architekturze?

Czy jest praca po architekturze?

Fot: Photos.com

Architektura i urbanistyka uważana jest za kierunek studiów, po którym na absolwentów czeka szeroka gama ofert pracy. Czy rzeczywiście tak jest? Na jakie oferty pracy mogą liczyć absolwenci architektury? Jak przygotować portfolio na rozmowę kwalifikacyjną? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że ukończenie kierunku architektura i urbanistyka otworzy drzwi do kariery młodym i zdolnym osobom. Jednak trzeba pogodzić się z myślą, że wielkie boom na oferty pracy w tej dziedzinie powoli się kończy. Część winy za taką sytuację ponosi mieszający od paru lat szyki, kryzys ekonomiczny, inną jej część zwala się na niechętnych do współpracy architektów skarżących się na brak zleceń.

Obecnie studenci często są rozczarowani, a zarazem zaskoczeni tym, z jakim podejściem do ich wykształcenia spotykają się podczas rozsyłania CV i chodzenia po biurach w celu znalezienia pracy. Jeden ze studentów studiów II stopnia architektury wysłał w przeciągu kilku tygodni blisko 100 zapytań o pracę, załączając swoje CV i portfolio. Nie otrzymał żadnej odpowiedzi. „Tu nie chodzi o to, że ktoś mi odpisuje – nie potrzebujemy nowych pracowników, to chodzi o to, że biura nie odpisują w ogóle. Czuje się przez to lekceważony” – tłumaczy student. Takie przykłady można mnożyć. Ci, którym się udaje zaznaczają, że pracy szukali długo, a jeszcze dłużej zajęło im zaznaczenie swojej obecności w biurze. Ofert pracy obecnie jest niewiele, jednak nie bądźmy pesymistami. Studenci mają tysiące pomysłów na to jak rozpocząć swoją działalność. „Nie mogę znaleźć stałej pracy w biurze, ale mam staże i praktyki, właśnie obroniłem dyplom, planuje założyć ze znajomymi własną firmę” – mówi Maciek, świeżo upieczony absolwent architektury. Pasjonatów architektury i ambitnych ludzi jest w tej branży pełno, dlatego większość z nich planuje pracować „na swoim”. Pozostaje pytanie, czy tak to powinno wyglądać? 

Co może być kluczem do zdobycia pracy w biurze architektonicznym?

Rozbudowane CV? Bogate porfolio? A może nietuzinkowa osobowość? Kandydaci na stanowisko architekta bądź asystenta w biurze projektowym sami nie są do końca przekonani co tak naprawdę decyduje o „awansie”. „Przyjmujemy ludzi z pasją, niekoniecznie z wygórowaną średnią na dyplomie, czy tysiącem praktyk. Dla nas ważna jest działalność architekta i pasja – patrzymy głównie na portfolio” – tłumaczy architekt jednego z biur projektowych w Poznaniu. Dlatego radzimy kandydatom skupić uwagę na dobrym i szczegółowym opracowaniu porfolio. Niektórzy twierdzą, że do zdobycia takiej posady potrzebne jest też trochę szczęścia.

Wysłać mail, czy wybrać się do biura osobiście?

Istnieje przekonanie, że jeżeli kandydat pokaże się podczas poszukiwać pracy, w biurze to znaczy, że poświęcił na szukanie czas i że naprawdę mu zależy. Jednak istnieje także grupa biur, która preferuje tylko korespondencje mailową i nawet kiedy pojawimy się w biurze odsyła nas do komputera i każe aplikować przez pocztę elektroniczną. Co radzimy? Wyślijcie swoją ofertę mailem, jeżeli nie otrzymacie żadnej odpowiedzi w ciągu 3 – 4 dni, warto zajrzeć do takiego biura i przypomnieć o sobie, może akurat będą potrzebować kogoś do pracy, a twojego mila nie zauważono lub pominięto.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Photos.com
Data publikacji: 17.02.2013 20:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.