archirama.pl

Architektura Katowic. Rusza budowa Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego autorstwa Grupa 5 Architekci i BAAS.

Architektura Katowic. Wkrótce rusza budowa Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego autorstwa Grupa 5 Architekci i BAAS. Nowy budynek stanie przy ulicy Świętego Pawła w centrum Katowic.

Architektura Katowic. Rusza budowa Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego autorstwa Grupa 5 Architekci i BAAS.

Architektura Katowic. Uprawomocniło się pozwolenie na budowę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autorami projektu są warszawska pracownia Grupa 5 Architekci oraz barcelońskie studio BAAS.

Fot: materiały prasowe

Architektura Katowic. Uprawomocniło się pozwolenie na budowę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autorami projektu są warszawska pracownia Grupa 5 Architekci oraz barcelońskie studio BAAS.

Architektura Katowic - Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa Grupa 5 Architekci oraz BAAS

Architektura Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to projekt wyłoniony w konkursie. Budynek będzie plombą w istniejącej, zabudowie i zlokalizowany przy ulicy Świętego Pawła w centrum Katowic. Inspiracją jego architektury był kształt działki, która przypominała wielką studnię ograniczoną ścianami sąsiadujących kamienic. To podsunęło architektom pomysł do stworzenia zielonego patio otoczonego przeszkleniami, za którymi znajdą się pomieszczenia dydaktyczne.

Architektura Katowic - nowoczesny budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Elewacja budynku od strony ulicy komponuje się z sąsiadującymi kamienicami. Przeszklona, niemal w całości przykryta została ażurową kurtyną z czerwonej cegły. Jednym z głównych architektów projektu był zmarły przed dwoma tygodniami
wspólnik pracowni Grupa 5 Architekci, Mikołaj Kadłubowski. Tak pisał o planach siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego: "Budynek nowego Wydziału będzie nowoczesnym obiektem, na który prestiżowa, katowicka Uczelnia z pewnością zasługuje. Dzięki wykorzystaniu części materiału z rozbieranego budynku, połączy zabudowę ze współczesną architekturą wysokiej klasy. Zielony dziedziniec oraz przestronne sale wykładowe staną się przyjaznym miejscem pracy studentów filmówki, przyszłych reżyserów, operatorów, producentów, którzy za kilka lat sami odpowiadać będą za kształtowanie gustów estetycznych kolejnych
pokoleń."

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.07.2013 15:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!