archirama.pl

Architektura kina Iluzjon – zobaczcie odnowioną bryłę i architekturę wnętrza. Piękne zdjęcia

Architektura kina Iluzjon Filmoteki Narodowej przeszła gruntowny remont. Pod nadzorem konserwatora zabytków odrestaurowano bryłę i architekturę wnętrz. Zobaczcie jak teraz wyglądają wnętrza stołecznego zabytku.

Architektura kina Iluzjon – zobaczcie odnowioną bryłę i  architekturę wnętrza. Piękne zdjęcia
Fot: Marcin Czechowicz

Bryła przy ulicy Narbutta w Warszawie zaprojektowana została przez nieżyjącego już architekta Mieczysława Pipreka w 1948 roku. Budowę zaś ukończono w 1956 roku. Od 1997 roku, kiedy to obiekt przejęła Filmoteka Narodowa w gmachu działało kino Iluzjon. Po 12 latach bryła była w tak opłakanym stanie, że zdecydowano się na zamknięcie kina. Po dwóch latach rozpoczął się remont, którego projekt przygotowali architekci z pracowni żera2ARCHITEKCI

Remont zarówno architektury jak i architektury wnętrz przebiegła pod nadzorem konserwatora zabytków

Remont zarówno architektury jak i architektury wnętrz przebiegał pod nadzorem konserwatora zabytków. Odrestaurowano oryginalne elementy architektury, wnętrze wyposażono w rozwiązania, dzięki którym w kinie mogą być organizowane koncerty, warsztaty i wystawy. W bryle rotundy będącej niegdyś wejściem głównym architekci odtworzyli kraty, gablotę na repertuar i marmurowa podłogę. W architekturę wnętrza wpisano także dodatkowe funkcję: dzięki dotykowym monitorom odwiedzający mają dostęp do cyfrowych zasobów Filmoteki Narodowej.

Architektura wnętrza – z szacunkiem  do oryginalnej architektury kina

Wejście główne przeniesiono do dużego foyer, którego architektura wnętrza, choć zachowała swój pierwotny charakter zyskała nowe elementy takie jak balustrady, oraz meble kasy i baru.  Na szklanej ścianie architekci umieścili grafikę, która przedstawia panoramę Warszawy i jest interpretacją jednej z niezrealizowanych pomysłów Mieczysława Pipreka, który chciała aby we wnętrzu znalazł się pejzaż stolicy autorstwa wspomnianego architekta.

Architektura wnętrza – remont i unowocześnienie bryły  

Architektura wnętrza głównej sali Stolica na 263 miejsca również zachowała pierwotny wygląd. Boazeria i parkiet dębowy zostały odrestaurowane. Odremontowano gzymsy i gipsowe kartusze. Żakardowa tkanina „Kolumny” będąca obiciem ściany zaprojektowana przez Zofię Matuszczyk-Cygańska ze Spółdzielni Artystów Ład została poddana konserwacji.  Dodatkowo architektura wnętrz zyskała scenę oraz fosę orkiestrową. Obok wnętrz zaplecza sali kinowej znalazły się przestrzenie dla obsługi technicznej oraz kabiny lektora i realizatora dźwięku.

Architektura wnętrza – nowe pomieszczenia w zabytkowej bryle

Nowe pomieszczenia jakie zyskała architektura po remoncie to sala Mała Czarna na 49 miejsc w podziemiu zintegrowana z niewielkim holem wykończonym stalą, szkłem i betonem architektonicznym. Przestrzeń tę wyposażono także w multimedialną ścianę ze szklanymi, podświetlanymi panelami, na których w przyszłości znajdą się przeźrocza ze starych filmów. Salę dydaktyczna zyskała mobilne stanowiska komputerowe, sprzęt operatorski oraz zielony ekran do filmowania efektów specjalnych.

Architektura – otwarcie bryły na zewnętrz pozwoliło poszerzyć ofertę kina

Rozszerzenie działalności kina Iluzjon możliwe było dzięki poszerzenia architektury wnętrza o zewnętrze “plateau”. W lecie zaplanowana jest tutaj działalność kawiarni oraz kina na świeżym powietrzu.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 28.01.2013 18:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!