Architektura
ARCHITEKTURA
Le Corbusier i jego architektura "W stronę architektury"

Architektura Le Corbusiera. Zobacz architekturę, bryły i zasady stworzone przez ikonę światowej architektury!

 • Komentarze

Le Corbusier ojciec modernizmu

Le Corbusier papież modernizmu w architekturze obchodzi 125 urodziny

Architektura Le Corbusiera opiera się na prostocie form. Wygłaszając stwierdzenie „dom to maszyna do mieszkania” Le Corbusier wyznacza w architekturze nowy kierunek i tok myślenia. W Polsce niedawno ukazało się tłumaczenie na język polski jego książki „W stronę architektury”. Przyjrzyjmy się założeniom architekta!

Na tłumaczenie książki „W stronę architektury” długo czekali polscy architekci, krytycy, ale także zainteresowani dziedziną architektura. Książka to zbiór przemyśleń i założeń w projektowaniu światowej sławy architekta Le Corbusiera. Podobno wielkiej sławy architekt przejeżdżał przez Polskę. Jednak nic tu nie zaprojektował, nie zatrzymał się na dłużej – czy polska architektura go nie zainteresowała?

Kim był Le Corbusier

Uznany został za przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Jednak jego pasją była nie tylko architektura, ale także urbanistyka, sztuka i rzeźba. Książka jego autorstwa: „W stronę architektury” uznana została za manifest modernizmu. Po raz pierwszy została opublikowana już 1923 roku we Francji. W Polsce jej tłumaczenia doczekaliśmy się dopiero pod koniec 2012 roku dzięki staraniom Centrum Architektury.

>> Dowiedz się co jeszcze zaprojektował Le Corbusier!

Przez te wszystkie lata książka wyznaczała nowe trendy w architekturze i była najgłośniejszym manifestem modernizmu. W samej książce autor posługuje się porównaniami architektury do samolotów, maszyn i starożytnych budowli. A jego architektura staje się inspiracją dla dzisiejszych projektantów. Pamiętne słowa Le Corbusiera, że „dom to maszyna do mieszkania” zrewolucjonizował ówczesną architekturę. Przestano myśleć o domu jako przyjemniej przestrzeni. Bryłę kreowano w sposób prosty, a konstrukcja słupowa miała zmniejszać koszty budowy.

Architektura Villi Savoye

Le Corbusier to projektant słynnej Villa Savoye. W tej realizacji zawarł wszystkie głoszone przez siebie zasady projektowe. Architektura Corbusiera to: konstrukcja słupowa, poziome okna, płaskie dachy, na dachach tarasy lub zielone dachy, wolny plan, wolna elewacja. Willa Savoye dodatkowo miała komponować się z krajobrazem. Jej okna stanowiły pewnego rodzaju obrazy, uwieczniające krajobraz. Jednak założeniem Corbusiera było stworzenie bryły prostej i wbrew założeniu odstającej od otoczenia. Mimo wielkiej kariery jaką zrobiła architektura Willa Savoye, mieszkanka domu szybko się z niego wyprowadziło. Okazało się, że po kilku miesiącach przez dach do mieszkania przecieka woda. Stąd tylko krok do powstania grzybów i pleśni. Syn kobiety, która zleciła Le Corbusierowi projekt domu, nabawił się nawet zapalenia płuc.

Bryła Domino House

To kolejny rewolucyjny krok w przemyśleniach Le Corbusiera. Dom opierający się na dzisiaj popularnej, konstrukcji płytowo słupowej. Domino house to pomysł na dom, który może być produkowany masowo (nawiązanie do domu jako maszyny do mieszkania). Gotowe stelaże potrzebowały tylko ścian i okien. Niestety czasy Le Corbusiera nie pozwoliły w stu procentach wykorzystać siły pomysłu, jednak obecnie konstrukcja jest najpopularniejszym, a zarazem najprostszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem konstrukcyjnym.

przeczytaj rowniez
 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 18.03.2013 08:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.