Owoce, warzywa, współczesna architektura
Na siódmym wykładzie z cyklu Arch Modern w klubokawiarni Owoce i Warzywa o łódzkiej architekturze XX i XXI wieku opowiadać będzie Błażej Ciarkowski. Wykład poświęcony będzie zrealizowanym przykładom współczesnej architektury Łodzi, ale przede wszystkim planom i koncepcjom, które nie wyszły poza etap deski kreślarskiej.
Architektura Łodzi po wielkiej wojnie
Rok 1945 był wyjątkowym rokiem dla miasta. Łódź nie została w czasie wojny zniszczona tak bardzo jak Warszawa, na jej korzyść działało także położenie w centrum Polski. W pierwszych powojennych miesiącach Łódź stała się niemal stolicą Polski; do miasta masowo przybywali robotnicy, ale też urzędnicy (i urzędy). Palącą potrzebą stała się budowa nowej infrastruktury, mieszkań dla dziesiątków tysięcy przybyszów, budynków użyteczności publicznej. W kolejnych latach Warszawa odbudowana Warszawa odzyskała swoje znaczenie, ale w Łodzi wciąż planowano nowe inwestycje. Władzom miasta i architektom marzył się "Łódzki Manhattan" i "Nowe Centrum", dzielnica wyższych uczelni, nowa trasa W-Z....
Architekturę Łodzi w PRL tworzyli zarówno miejscowi projektanci, jak architekci działający w innych miastach – Maciej Gintowt, Ryszard Karłowicz, Jan Reda czy Wacław Zalewski.
Większość z najbardziej ambitnych projektów nigdy nie została zrealizowana. W Łodzi rodziły się za to kolejne pomysły i plany przekształcenia miasta np. w centrum kulturalno-muzyczne czy prężne centrum filmowe.
Arch Modern - #7. Łódź - marzenia o metropolii.
9 kwietnia 2014, 18.00
Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9, Łódź
wstęp wolny
