Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Londynie

Co zobaczyć w Londynie. Przewodnik po Londynie

 • Komentarze

City Hall w Londynie

City Hall w Londynie

Fot: Diliff / Wikmedia Commons
 • 30 St Mary Axe projektu Normana Fostera
 • Popularny "Ogórek" Normana Fostera
 • Pływalnia autorstwa Zahy Hadid w Londynie
 • Pływalnia autorstwa Zahy Hadid w Londynie została wybudowana na Olimpiadę 2012
 • City Hall w Londynie
 • Ratusz w Londynie równiez zaprojektowany przez Normana Fostera
 • Wnętrze City Hall projektu Normana Fostera
 • Wejście do City Hall w Londynie
 • Lord's Media Centre w Londynie to futurystycza bryła
 • Nietypowa bryła w znajduje się na stadionei do krykieta w Londynie
 • London Eye pełni funkcje tarasu widokowego
 • Pełny obrót London Eye trwa około 40 minut
 • National Galery to około 2300 dzieł malarstwa głównie zachodnioeuropejskiego
 • Wstęp na stałe wystawy w National Gallery jest bezpłatny
 • Tower Bridge to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Londynie
 • Z Tower Bridge możemy podziwiać panoramę Londynu

Co zobaczyć w Londynie? Zapraszamy was na spacer po architekturze Londynu. Prezentujemy ciekawe miejsca stolicy Anglii z nowoczesną architekturą. Byliście w Londynie? Sprawdźcie co zobaczyć w stolicy Anglii?

Londyn to jedna z największych metropolii na świecie. Rocznie odwiedza je miliony turystów. Dlatego postanowiliśmy ułatwić wam wybór rzeczy wartych zobaczenia. Zobaczcie nowoczesną architekturę Londynu!

Co zobaczyć w Londynie? 30 St Mary Axe

Norman Foster to jeden z czołowych architektów w Londynie. Jego budynek bardziej znany jest jako „Ogórek”. Architektura popularnego w stolicy „Ogórka” zyskała swoje przezwisko dzięki unikalnemu kształtowi bryły, który rzeczywiście może kojarzyć się ze zwyczajnym ogórkiem. Powstała w 2004 roku szklana architektura bryły to jedno z najważniejszych centrów finansowych na świecie.

Architektura Londynu: The Ravensbourne College of Design and Communication

Nowoczesna architektura collegu znajduje się na półwyspie Greenwich. Budynek został zaprojektowany przez architektów z biura Foreign Office Architects. Architektura obiektu to przede wszystkim nietypowe rozwiązanie elewacji. Lśniącą fasadę wykonano z dachówek aluminiowych, które mają szeroki zakres zastosowania. Dodatkowo budynek posiada piękne atrium, które zapewnia zwiększoną wentylację pomieszczeń w budynku. Architektura warta zobaczenia!

Warto zobaczyć: Aquatics Centre

Jak zwykle niepowtarzalna architektura Zahy Hadid jest obecna także w Londynie. Warto pozwolić sobie na chwilę relaksu udając się do kompleksu zaprojektowanego specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2012. Możemy korzystać tu z trzech basenów: dwóch olimpijskich o długości 20 metrów i jednym o długości 25 metrów, który przeznaczony jest do nurkowania.

>> Warto zobaczyć też całe miasteczko olimpijskie w Londynie!

Ratusz w Londynie - trzeba zobaczyć w Londynie

Budynek biurowy City Hall znajduje się na południe od rzeki Tamizy. Wyróżnia go prosta bryła, ubrana w nowoczesną architekturę. To kolejny projekt sir Normana Fostera. Budynek został oddany do użytku w 2002 roku. Kształt budynku nie jest przypadkowy. Przez jego pochylenie zmniejszamy ilość potrzebnej energii na oświetlenie, bo wnętrze dłużej jest doświetlane światłem naturalnym. Niektórym kształt przypomina jajko. Widać Norman Foster czerpie inspiracje z najbliższego otoczenia.

Lord’s Media Centre

Nowoczesna architektura została zaprojektowana przez Future Systems, a kosztowała około 5 mln funtów! Pawilon przeznaczony jest dla mediów, który relacjonują zmagania sportowe na stadionie Lord's Cricket Grodnu. Warto zobaczyć, bo budynek został zaprojektowany według systemu budowania łodzi.

London Eye

Obowiązkowy punkt wycieczki po Londynie. Wielki młyn o funkcji tarasu widokowego. Wywozi on turystów na wysokość 135 metrów. Obiekt został zaprojektowany przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Jeden obrót London Eye trwa aż 40 min i pozwala spokojnie oglądać panoramę Londynu.

National Gallery

Galeria sztuki w Londynie to jedno z niewielu zabytkowych miejsc Londynu, które polecamy wam zobaczyć. Warto odwiedzić londyńską galerię aby zobaczyć liczne zbiory malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego. Warto dodać, że wstęp do galerii jest bezpłatny, poza niektórymi wystawami tymczasowymi.

Tower Bridge

Najsłynniejszy most zwodzony nad Tamizą. Nie należy mylić go z pobliskim London Bridge. Dzieje mostu rozpoczynają się już w 1872 roku. Wiktoriańska architektura mostu sprawia, że most stał się jedna z wizytówek Londynu. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych, zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: H005 / Wikimedia Commons, Son of Groucho from Scotland / Wikimedia Commons, hobbs luton / Wikimedia Commons, PaddyBriggs / Wikimedia Commons, Benutzer Swgreed / Wikimedia Commons, Mike Peel / Wikimedia Commons, Nathan Stazicker / Wikimedia Commons, Wolpertinger / Wikimedia Commons, Medy SEJAI / Wikimedia Commons, Diliff / Wikmedia Commons, dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 29.05.2013 16:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.