Lotniska w Polsce. 30 kwietnia b.r. ogłoszono wyniki konkursu na architekturę lotniska w Szymanach na Mazurach. Komisja oceniała pracę pod względem funkcjonalności, łatwości rozbudowy, komfortu korzystania oraz kosztów eksploatacji. W założeniach konkursu bryła lotniska swoim wyglądem miała nawiązywać do Mazur. Według komisji kryteria te zostały spełnione w projekcie autorstwa Studia Form Architektonicznych Tomasza Lelli z Olsztyna.
Architektura zwycięskiego projektu
Lotniska w Polsce. Zwycięski projekt został doceniony za swoja prostą i nowoczesną architekturę. Na elewacji zostały umieszczone odlatujące żurawie, które mają pasażerom kojarzyć się z Mazurami. W architekturze portu lotniczego uwzględniono również strefy zieleni wraz z małymi lustrami wody. Zwycięski port ma być przygotowany do obsługi 300 tys. pasażerów rocznie. Jednocześnie jest on również przygotowany do ewentualnej rozbudowy, która pozwoli na obsługę 500 tys. osób. Budowa architektury portu ma kosztować 200 mln zł. Architektura nowego portu lotniczego ma zostać wybudowane na miejscu byłego lotniska wojskowego.
Dotacje z Unii i otwarcie lotniska
Lotniska w Polsce. Inwestor planuje żeby nawet 76% kosztów budowy architektury portu zostało pokrytych z dotacji Unii Europejskiej. Jednak żeby tak się stało, lotnisko musi zostać uruchomione najpóźniej do 2015 roku. Jeśli spółce zarządzającej uda się zebrać wszystkie dokumenty i pozwolenia wraz z decyzją środowiskową, budowa portu ruszy na początku 2014 roku. Co sądzicie o zwycięskim projekcie portu lotniczego w Szymanach na Mazurach?

-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
