Architektura domu w Skórzewie koło Poznania ma powierzchnię 300 mkw i powstała w 1999 roku. Jest to prosta, przykryta dwuspadowym dachem bryła na prostokątnym rzucie z małym wykuszem od strony ogrodu. Problem z jakim museli zmierzyć się projektanci z pracowni One Architekci były dość mocno zaburzone proporcje domu: przede wszstkim niefunkcjonalny układ wnętrza.
Architektura domu w Skórzewie – główne założenia projektowe
Głównym założeniem projektowym było uratowanie zaburzonych proporcji budynku, tak aby stał się kształtną bryłą architektoniczną. Architekci prace nad bryłą budynku rozpoczęli od zmiany architektury wnętrza. W rezultacie powstał prosty układ dopasowany do potrzeb czteroosobowej rodziny.
Architektura wnętrza domu w Skórzewie
Na poziomie piwnicy architekci zaprojektowali garaż, pralnię, kotłownię oraz miejsce do pracy. Tutaj znalazło się także pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu. Architektura wnętrza parteru z kolei to otwarty salon z kominkiem połączony w aneksie z kuchnią i jadalnią, a także strefa wejściowa z garderobą oraz małą toaletą. Istniejący wykusza od tylnej strony bryły zmieniono w taki sposób aby połączył salon z ogrodem poprzez nowe narożnikowe okno panoramiczne. Taras natomiast spoczął na lekkiej konstrukcji drewnianej z wyjściem na poziomie parteru. Tutaj znajduje się także pokój telewizyjny z biblioteką. Architektura wnętrza poddasza zaś zagospodarowana została na przestrzeń prywatną mieszkańców. Wydzielono tutaj 4 sypialnie oraz 2 łazienki.
Nowa architektura wnętrza odzwierciedlona na elewacji budynku
Architektura wnętrza przełożyła się na zmiany w elewacji budynku: architekci zmienili przede wszystkim podziały stolarki okiennej i drzwiowej. Zmieniona także miejsca wejścia głównego do domu, oraz zlikwidowano balkon, a także schody wejściowych od strony frontowej. Także wspomniana wcześniej rozbudowa wykusza od strony ogrodu przyczyniła się do zamian w proporcjach budynku. Ciemna blacha ocynkowana, która znalazła się zarówno na dachu jak i bocznych elewacjach dodatkowo wysmukliła bryłę budynku.
Główne elementy nowoprojektowane:
Zmiany jakie wprowadzili architekci szczególnie widać w kilku elementach. Powiększono okna dzięki czemu elewacja została uporządkowana, a architektura wnętrza lepiej doświetlona. Poziome pasy okiennic od strony frontowej natomiast wizualnie dzielą elewację zmniejszając jej proporcje.
Na dwóch ścianach zewnętrznych – od ogrodu i strony frontowej użyto cegły, a blacha antracytowa pokrywa pozostałe części elewacji budynku. Ciemny również blaszany dach nie ma okapów, a boczne ściany domu pokryte blachą kontrastują z czerwoną cegła i optycznie zmniejszają proporcje domu. Dodatkowo blacha pojawia się na rozbudowanym wykuszu od strony ogrodu. Kolejnym materiałem jakiego użyli architekci do rewitalizacji architektury domu jest beton architektoniczny. Wykorzystano go na ogrodzeniu, głównych schodach zewnętrznych, z boku budynku oraz od strony frontowej.
METRYKA PROJEKTU
Dom w Skórzewie koło Poznania
Projekt: One Architekci: Katarzyna Buczkowska, Otylia Danielewicz – Labacka
Lokalizacja: okolice Poznania
Inwestor: prywatny
Termin realizacji: w trakcie realizacji
www.facebook.com/one.architekci