archirama.pl

Architektura. Modernizacja bryły domu z lat 90. projektu One Architekci. Zobaczcie jak zamienić stary i brzydki budynek w nowoczesną bryłę

Architektura. Modernizacja bryły domu z lat 90. projektu One Architekci to przykład jak zrewitalizować brzydki budynek

Architektura. Modernizacja bryły domu z lat 90. projektu One Architekci. Zobaczcie jak zamienić stary i brzydki budynek w nowoczesną bryłę

Głównym założeniem projektowym było uratowanie zaburzonych proporcji budynku, tak aby stał się kształtną bryłą architektoniczną. Architekci prace nad bryłą budynku rozpoczęli od zmiany architektury wnętrza. W rezultacie powstał prosty układ dopasowany do potrzeb czteroosobowej rodziny.

Architektura domu w Skórzewie koło Poznania ma powierzchnię 300 mkw i powstała w 1999 roku. Jest to prosta, przykryta dwuspadowym dachem bryła na prostokątnym rzucie z małym wykuszem od strony ogrodu. Problem z jakim museli zmierzyć się projektanci z pracowni One Architekci były dość mocno zaburzone proporcje domu: przede wszstkim niefunkcjonalny układ wnętrza.

Architektura domu w Skórzewie – główne założenia projektowe

Głównym założeniem projektowym było uratowanie zaburzonych proporcji budynku, tak aby stał się kształtną bryłą architektoniczną. Architekci prace nad bryłą budynku rozpoczęli od zmiany architektury wnętrza. W rezultacie powstał prosty układ dopasowany do potrzeb czteroosobowej rodziny.

Architektura wnętrza domu w Skórzewie

Na poziomie piwnicy architekci zaprojektowali garaż, pralnię, kotłownię oraz miejsce do pracy. Tutaj znalazło się także pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu. Architektura wnętrza parteru z kolei to otwarty salon z kominkiem połączony w aneksie z kuchnią i jadalnią, a także strefa wejściowa z garderobą oraz małą toaletą. Istniejący wykusza od tylnej strony bryły zmieniono w taki sposób aby połączył salon z ogrodem poprzez nowe narożnikowe okno panoramiczne. Taras natomiast spoczął na lekkiej konstrukcji drewnianej z wyjściem na poziomie parteru. Tutaj znajduje się także pokój telewizyjny z biblioteką. Architektura wnętrza poddasza zaś zagospodarowana została na przestrzeń prywatną mieszkańców. Wydzielono tutaj 4 sypialnie oraz 2 łazienki.

Nowa architektura wnętrza odzwierciedlona na elewacji budynku

Architektura wnętrza przełożyła się na zmiany w elewacji budynku: architekci zmienili przede wszystkim podziały stolarki okiennej i drzwiowej. Zmieniona także miejsca wejścia głównego do domu, oraz zlikwidowano balkon, a także schody wejściowych od strony frontowej. Także wspomniana wcześniej rozbudowa wykusza od strony ogrodu przyczyniła się do zamian w proporcjach budynku. Ciemna blacha ocynkowana, która znalazła się zarówno na dachu jak i bocznych elewacjach dodatkowo wysmukliła bryłę budynku.

Główne elementy nowoprojektowane:

Zmiany jakie wprowadzili architekci szczególnie widać w kilku elementach. Powiększono okna dzięki czemu elewacja została uporządkowana, a architektura wnętrza lepiej doświetlona. Poziome pasy okiennic od strony frontowej natomiast  wizualnie dzielą elewację zmniejszając jej proporcje.

Na dwóch ścianach zewnętrznych – od ogrodu i strony frontowej użyto cegły, a blacha antracytowa pokrywa pozostałe części elewacji budynku. Ciemny również blaszany dach nie ma okapów, a boczne ściany domu pokryte blachą kontrastują z czerwoną cegła i optycznie zmniejszają proporcje domu. Dodatkowo blacha pojawia się na rozbudowanym wykuszu od strony ogrodu. Kolejnym materiałem jakiego użyli architekci do rewitalizacji architektury domu jest beton architektoniczny. Wykorzystano go na ogrodzeniu, głównych schodach zewnętrznych, z boku budynku oraz od strony frontowej.

METRYKA PROJEKTU

Dom w Skórzewie koło Poznania

Projekt: One Architekci: Katarzyna Buczkowska, Otylia Danielewicz – Labacka
Lokalizacja: okolice Poznania
Inwestor: prywatny
Termin realizacji: w trakcie realizacji
www.facebook.com/one.architekci

Data publikacji: 1.08.2013 15:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!