Architektura Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie upamiętniać będzie zwycięską walkę Polaków z Bolszewikami w 1920 roku. Miejsce Cudu nad Wisłą nie było do tej pory szczególnie upamiętnione, przez co nie funkcjonowało należycie w historycznej świadomości Polaków. Już za kilka lat ma się to zmienić. W Ossowie (gmina Wołomin) stanie bryła nowoczesnego muzeum. Architektura Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie złożona będzie z sześciu nieregularnych figur. Autorem projektu architektury Muzeum jest gdańska pracownia Arkon Atelier. Koszt całej inwestycji wyniesie 10-13 mln. zł. Obiekt stanie na działce o powierzchni prawie 6 tys. mkw. Powierzchnia zabudowy natomiast wyniesie 1573 mkw.
Projekt architektoniczny Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 jest jeszcze w fazie koncepcyjnej
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 powstanie przy ulicy Matarewicza. Według planu zakończenie budowy ma nastąpić do 2017 roku. Pracownia Projektowa Arkon Atelier, która zaprojektowała bryłę muzeum została wyłoniona na zasadzie konkursu ofert. Projekt funkcjonalno-architektoniczny bryły jest obecnie w fazie koncepcyjnej i wciąż jest modyfikowany.
Wysoka bryła kontrastująca do zabudowy wsi
Dużym problemem, przed którym stanęli projektanci było usytuowanie obiektu w strukturze wsi i dopasowanie architektury do wyznaczonego pod inwestycję terenu - powiedziała Ewa Brach z pracowni Arkon Atelier. Architekci zdecydowali się na zaprojektowanie wysokiego w stosunku do zabudowy wsi obiektu, który kształtem nawiązuje do uwarunkowań Ossowskiego Parku Krajobrazowego. Projekt zakłada powstanie sześciu nieregularnych, dynamicznych brył, których architektura ma symbolizować walkę Polaków. Układ bryły ma nawiązywać do przemieszczających się oddziałów wojskowych. Szklane świetliki natomiast, którymi przedzielono budynek symbolizują spojrzenie w kierunku nieprzyjaciela i obserwację pola walki.
Architektura bryły muzeum pozwoli przenieść się w miejsce działań zbrojnych 1920 roku
Wewnątrz bryły zaprojektowano biało-czerwony szlak, który snuje się na całej powierzchni muzeum. Według założenia projektantów ma budować poczucie dramaturgii wśród zwiedzających. Bryła budynku składać się będzie z trzech modułów przedzielonych świetlikami. Turyści przechodzą wówczas z zaciemnionych sal ekspozycyjnych do oświetlonych słońcem przestrzeni, docierając wreszcie do trzeciego pawilonu. Skierowany na zachód trzecia część budynku ma symbolizować zwycięstwo Solidarności. Ponadto w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 powstanie duży taras, z którego będzie roztaczał się widok na pola Ossowskie. Dach bryły pokryto zieloną trawą, tak aby wpisywał się w wiejski krajobraz.
Muzeum walki z komunizmem w Ossowie
Według założenia Muzeum będzie spełniało trzy funkcje: ekspozycyjną , edukacyjną i administracyjno-dokumentacyjną. Zwiedzającym udostępniane będą ekspozycje stałe i czasowe. Ponadto w placówce organizowane będą wystawy, konferencje oraz pokazy. Nie wiadomo jeszcze jakie ekspozycje, będą prezentowane w muzeum. Wiadomo jednak, że w jednej z części budynku mają znaleźć się wystawy multimedialne.
METRYKA OBIEKTU
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie
Projekt: Arkon Atelier
Powierzchnia działki: 5996 mkw
Powierzchnia zabudowy: 1573 mkw
Powierzchnie utwardzone: 3251 mkw
Powierzchnia zieleni: 1046 mkw
Koszt inwestycji: 10-13 mln. zł.
Planowane zakończenie realizacji: 2020 r.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
