Oto lista pięciu najlepszych przykładów architektury na Halloween. Macie swoje typy? Która z propozycji według was najlepiej wpisuje się w atmosferę Halloween?
Gue(HO)st House
To pierwszy kandydat na naszej liście. Artyści Christophe Berdaguer i Marie Pejus ubrali budynek w niepowtarzalny kostium w sam raz na Halloween. Biały dom przypominający zjawę znajduje się w małej francuskiej miejscowości Delme. Dom Duch pełnił wcześniej wiele funkcji, był między innymi więzieniem czy szkołą, obecnie wraz z sąsiadującą synagogą z XIX wieku tworzy Centrum Sztuki Współczesnej. Pokrywająca budynek powłoka została wykonana z polistyrenu. Dzięki temu można było stworzyć obłe, rozpływające się wręcz kształty. Projekt modernizacji budynku powstał specjalnie na 20 lecie istnienia Centrum Sztuki Współczesnej, które mija w 2013 roku. Wnętrze obiektu to przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza. Biała zjawa doskonale skomponuje się z ozdobami na Halloween.
>> Wystrój wnętrza idealny na Halloween!
Casa Batlló w Hiszpanii
Budynek projektu sławnego architekta Antoniego Gaudiego odstrasza balkonami w kształcie trupich czaszek, ale za razem jest wyrazem pewnego dziedzictwa architektury. Odważna realizacja to widoczne na pierwszy rzut oka czaszki, kości, łuski, które na dachu przypominają smoka. Istniejąca od 1875 roku kamienica została przebudowana przez Gaudiego, Bayó i Fonta w latach 1904 – 1906. Mroczny wygląd kamienicy to także wynik użytych materiałów: różnokolorowych kawałków ceramiki oraz potłuczonych kafli.
Wyspa Hashima
Japońska wyspa jest przerażająca zarówno za dnia, jak i nocą. Wyspa w latach swojej świetności ( lata 1887 – 1974) pełniła rolę ośrodka wydobycia węgla. Powstały tam liczne budynki przemysłowe ale także mieszkalne i gospodarcze. Wszystko to dzisiaj popadło w ruinę i straszy swoim wyglądem każdego kto mija Wyspę – Okręt. Pojawiają się opinie, że opuszczona wyspa to wizja post – apokaliptycznego świata. Obecnie wyspa duch przyciąga szukających wrażeń i lubiących adrenalinę turystów.
>> Może wycieczka po najbrzydszych kościołach w Polsce ?
Miasto Umarłych w Kairze
Egipt to państwo wielu zagadek i jedna z kolebek architektury. Miasto Umarłych to zapadająca w pamięć dzielnica Kairu. Miasto Umarłych to miejsce idealnie wkomponowane w atmosferę Halloween. To tu, dosłownie, zmarli mieszkają z żywymi. Na ogromnych, zabytkowych cmentarzach mieszka już około trzech milionów ludzi. Niektórzy żyją tu od pokoleń innych do mieszkania na cmentarzu zmusiła bieda. W wielkich grobowcach ludzie tworzą sobie przyjemne mieszkania, którego głównym miejscem jest z reguły sarkofag ze szczątkami zmarłych. „Domy” na pierwszy rzut oka nie przypominają wielkiego cmentarnego „blokowiska”. Trzeba się przyjrzeć aby zobaczyć tabliczki z wypisanymi nazwiskami zmarłych. Wielka cmentarna aglomeracja to nie tylko obiekty mieszkalne, to już również zakłady przemysłowe i usługowe. Wygląda na to, że do wszystkiego można się przyzwyczaić.
Dom Dynia ?
Na koniec naszej piątki prezentujemy jeden z przykładów „Domu Dyni”. Typowa zabudowa pasująca do Halloween. Osławione warzywo stało się symbolem przybyłego ze Stanów Zjednoczonych święta Halloween. Dom Dynia to idealne miejsce na zorganizowanie halloweenowej zabawy.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
