archirama.pl

Architektura. Niebywały sukces polskich studentów! Studenci z Politechniki Gdańskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie architektonicznym!

Polscy studenci zwyciężyli w międzynarodowym konkursie na architekturę budynku głównej straży pożarnej w San Francisco! Zobacz, jaki projekt stworzyli studenci z Politechniki Gdańskiej! Serdecznie gratulujemy laureatom!

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portow

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portowe, fabryczne nadbrzeże, gdzie zlokalizowano działkę przeznaczoną pod projekt.

Fot: materiały prasowe Politechnika Gdańska

Polska architektura doceniona! Studenci z Politechniki Gdańskiej stworzyli projekt, którzy urzekł międzynarodowe jury. W międzynarodowym konkursie na projekt budynku głównej straży pożarnej w San Francisco, studenci z Gdańska pokonali 221 zespołów z całego świata. Poza prestiżem i zaistnieniem w międzynarodowej grupie architektów, studenci zgarnęli także nagrodę w wysokości 3 000 euro.

Polska architektura doceniona w międzynarodowym konkursie!

Elementem determinującym projekt San Francisco Fire Department Headquarters był przede wszystkim charakter działania służb ratowniczych. Podczas projektowania wzięliśmy pod uwagę także urządzenia wykorzystywane przez strażaków, gabaryty pojazdów, dostęp do dróg, strefy bezpieczeństwa lądowania helikopterów, sąsiedztwo wody oraz lokalizację zbiorników z substancjami łatwopalnymi – zaznaczają młodzi projektanci.

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portowe, fabryczne nadbrzeże, gdzie zlokalizowano działkę przeznaczoną pod projekt. Gdańscy studenci postawili przede wszystkim na prostotę i minimalizm. Projektanci zaznaczają, że odsłonięta konstrukcja i transparentność elewacji to próba pokazania pragmatyzmu związanego z istotą funkcjonowania straży pożarnej w San Francisco. Laureaci na opracowanie koncepcji poświęcili miesiąc. Jak zaznaczają, pojawiło się parę problemów, ale ostatecznie mieli pewność, że opracowali dobre rozwiązanie. Samo wykonanie rzutów, wizualizacji i przygotowanie planszy zajęło nam 2 tygodnie. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

Warto dodać, że drugie miejsce również przypadło polskiej studentce Sylwii Franczak z Politechniki Krakowskiej! Również gratulujemy!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe Politechnika Gdańska
Data publikacji: 18.09.2013 13:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!