archirama.pl

Architektura. Nowy budynek w Łazienkach Królewskich! Co sądzicie o tej koncepcji?

Architektura. Łazienki Królewskie w Warszawie zyskają nowy budynek? Rozstrzygnięto konkurs na Ogród XXI wieku oraz galerie wystawowe. Nowy obiekt będzie schowany pod ziemią. Tak wyglądają wizualizacje zwycięskiego projektu!

Nowy obiekt będzie schowany pod ziemią. Tak wyglądają wizualizacje zwycięskiego projektu!

Nowy obiekt będzie schowany pod ziemią. Tak wyglądają wizualizacje zwycięskiego projektu!

Fot: Materiały prasowe Łazienki Królewskie

Ogród XXI wieku wraz z galerią wystawową będzie pierwszym nowym pawilonem na terenie Łazienek Królewskich od 150 lat. Uczestnicy konkursu mieli do zagospodarowanie obszar między ulicą Parkową a Aleją Chińską – łącznie około 2,5 hektara. Do rywalizacji zgłosiło się 80 zespołów, z czego tylko 5 mogło rywalizować o zwycięstwo w ostatnim etapie konkursu. Ostatecznie jury wybrało zwycięską koncepcję zgłoszony przez polsko–holenderski zespół, w skład którego wchodziły pracownie: Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki architekci z Katowic. Poza nagrodą główną jury przyznało także drugą nagrodę oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

Łazienki Królewskie – nowy budynek schowany schowany będzie pod ziemią

Zwycięski projekt zakłada stworzenie łąki, która znajdzie się na trójkątnej platformie. Pod platformą ma znaleźć się 1800 metrów kw. powierzchni wystawienniczej. Budowa pawilonu jest priorytetem dla władz Muzeum Łazienki Królewskie i to od niego chcą rozpocząć inwestycję. Nie ulega wątpliwości, że nowy obiekt nie będzie dominował wśród istniejącej zabytkowej zabudowy parku – cały budynek został schowany pod ziemią.

>> Zobacz również projekt Centrum Praskiego Koneser!

Podczas budowy pawilonu całość parku ma być dostępna. Nie przewiduje się utrudnień dla zwiedzających, ani zamykania tej części ogrodu. Nowy pawilon ma być przede wszystkim przestrzenią dla dużych wystaw czasowych. Dodatkowo przewiduje się również stworzenie tu powierzchni edukacyjnych i konferencyjnych.

W projekcie nie mogło zabraknąć rozwiązań proekologicznych

Architekci postawili w swoim projekcie na rozwiązania proekologiczne. Budynek ma zostać wyposażony w technologie proekologiczne, zwracające uwagę na odnawialne źródła energii. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie ekologicznych rozwiązań było jednym z obligatoryjnych wymogów konkursowych.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Materiały prasowe Łazienki Królewskie
Data publikacji: 18.11.2013 14:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!