archirama.pl

Architektura Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Zobaczcie współczesną bryłę w historycznym otoczeniu. Galeria zdjęć

Architektura Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku harmonijnie uzupełnia panoramę Głównego Miasta od strony Motławy. Choć architekci stworzyli współczesną bryłę, budynek podporządkowuje się historycznej architekturze okolicy.

Architektura Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Zobaczcie współczesną bryłę w historycznym otoczeniu. Galeria zdjęć
Fot: Marcin Czechowicz

Architektura Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku to jeden z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego. Nowa bryła zaprojektowana przez architektów z pracowni Mirosław Frąszczak Architektoniczna Pracownia Autorska stanęła na miejscu kotłowni (z 1956 roku), która w latach 70. została przebudowana na potrzeby Centralnego Muzeum Morskiego. Wytyczne konserwatora zabytków dotyczące podziału pierzei oraz formy dachu bryły tylko pomogły architektom zaprojektować obiekt komponujący się z okoliczną panoramą oraz będącym ciekawym sąsiedztwem dla XVII-wiecznego żurawia, jednego z najważniejszych zabytków gdańskiej architektury.

Współczesna bryła skomponowana z historyczna architekturą

Elewacja bryły ośrodka kultury obłożona została ręcznie formowanymi cegłami. Jego fasada zaprojektowana jest z żaluzji oraz ram wykonanych z drewna wypełnionego szkłem. Dwa szczyty imitujące styl gotycki sprawiają, że bryła budynku widoczna jest od strony Długiego Targu. Część bryły muzeum z pomieszczeniami badawczymi i administracyjnymi architekturą nawiązuje do mieszczącego się tam niegdyś Składu Kolonialnego. Magazynowy charakter go tego fragmentu bryły podkreśla ceglana architektura z małymi otworami okiennymi nakryta czterospadowym dachem.

Architektura wnętrz - przeszklone wnętrze bryły

Architektura wnętrz (projektu Huberta Smużyńskiego), która była przedmiotem odrębnego konkursu architektonicznego rozpoczyna się przestronnym holem wejściowym wysokim aż po dach. W jego wnętrzu. Uwagę zwracają zawieszone w powietrzu łodzie i liczne kładki. Do środka można dostać się zarówno od strony Rybackiego Pobrzeża jak i ulicy Tokarskiej. Taka architektura wnętrza zachęca odwiedzających do zwiedzenia sal znajdujących się w dalszych częściach muzeum. Na parterze, oprócz holu wejściowego, architekci rozplanowali zamknięte pomieszczenia badawcze i administracyjne. Do części wystawowej wchodzi się długą, wąską galerią. Sale ekspozycyjne, pracownie plastyczne czy też wykładowo-projekcyjne rozplanowane są na trzech kondygnacjach. Na, czwartym piętrze znajduje się restauracja i tarasy z widokami na starówkę i dawny port.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 7.03.2013 17:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!