archirama.pl

Architektura ośrodków medycznych na świecie. Jak wypada Polska na tle innych państw?

Architekci potrafią także zaskoczyć swoim projektem w sferze zdrowia. Ich pomysły na ośrodki medyczne bywają często zaskakujące. Przedstawiamy wam kilka ośrodków medycznych na świecie, które według nas wyróżniają się swoją architekturą. Jak według was na ich tle wypadają polskie szpitale i ośrodki?

Nowoczesny ośrodek medyczny na Węgrzech

Nowoczesny ośrodek medyczny na Węgrzech

Fot: Boris Goreta

Zdrowie to jedna z najważniejszych sfer naszego życia, dlatego większość z nas zwraca uwagę na stan budynków szpitali. Od razu zauważamy, który jest nowy, który zachwyca architektura, czy czujemy się tam komfortowo, czy jednak ktoś zaprojektował ośrodek zdrowia bez pomysłu. Jest to jedna z niewielu dziedzin architektury, którą zauważa każdy człowiek. Zobaczmy jak świat radzi sobie z tym trudnym elementem architektury.

„Bandaged” Medical Center

Architekci z biura 3HLD są autorami zwycięskiego projektu na prywatne centrum medyczne na Węgrzech. Bryła prezentuje się tu bardzo nowocześnie. Wnętrza są naturalnie doświetlone i przestronne. Warto dodać, że budynek był projektowany w ciągłych konsultacjach z lekarzami aby uzyskać jak najlepszy efekt funkcjonalny. Ciekawe wrażenie dają elewacje, które wyglądają jakby zostały owinięte taśmą lub bandażem. Element ten pełni rolę osłon słonecznych. W wnętrzach znajdują się przestrzenie zielone, atria i loggie.

John Curtin School of Medical Research

Australijskie centrum medyczne należy do Uniwersytetu Medycznego i pozwala na szkolenie młodych lekarzy. Zaprojektowane zostało przez architektów z biura Lyons Architecture. Mimo że nie każdy może zostać tu przebadany architektura tego medycznego budynku jest nowoczesna i interesująca. Prowadzone są tu liczne eksperymenty medyczne a architektura budynku nawiązuje do odkryć i innowacyjności. Dynamiczna forma budynku zwraca uwagę i uosabia rozwój oraz ruch. Półprzeźroczysta struktura elewacji ma zapewnić obiektowi odpowiednią ilość naturalnego światła. Wieczorem budynek efektownie oświetlono. Dobrze wyglądają tu kontrastujące się czarne elementy elewacji i biały wewnętrznych paneli.

>> Zobacz jak będzie się leczyć w Tarnowie! 

Zagraniczne centra medyczne są projektowanie odważnie i z rozmachem. Polskie według pewnej dozy konserwatyzmu i pewnej utartej normy. Z reguły większość szpitali w Polsce jest remontowana, a nie budowana od zera. Pomija, oczywiście prywatne kliniki, które z reguły również nie zachwycają swoim wyglądem. Warto żeby polska architektura w dziedzinie ośrodków zdrowia czerpała pomysły i inspiracje z zagranicy, wtedy nasza opieka zdrowotna będzie się mieścić w ciekawej architekturze i przyciągać pacjentów a nie odstraszać. Czy znacie jakieś przykłady ciekawej polskiej architektury ośrodków medycznych? Czekamy na wasze propozycje!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Boris Goreta, Lyons Architekture
Data publikacji: 17.01.2013 08:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!