archirama.pl

Architektura przyszłości na księżycu

Konkurs architektoniczny dla romantyków i futurystów: zaprojektuj bazę kosmiczną na Księżycu

Konkurs architektoniczny: baza na księżycu

Konkurs architektoniczny na projekt kosmicznej bazy na Księżycu

Fot: www.eleven-magazine.com

Od kilkudziesięciu lat żaden człowiek nie poleciał na Księżyc, a plany powrotu na razie wyglądają skromnie. Koszt przedsięwzięcia jest potężny, a po zakończeniu Zimnej Wojny propagandowy zysk wydaje się niewart wydatków. Badania naukowe można znacznie taniej prowadzić za pomocą urządzeń bezzałogowych. Zdaniem wielu osób kontynuacja księżycowego programu to jednak konieczność i pierwszy krok do podróży na Marsa.
Impulsem do podróży ma być eksploatacja bogactw naturalnych, a konkretnie helu-3. Izotop ten ma już wiele zastosowań, głownie w badaniach naukowych. W przyszłości ma szansę stać się znacznie ważniejszy, jako niezwykle wydajne i czyste źródło energii. Do czasu opracowania funkcjonalnych reaktorów termojądrowych to pieśń przyszłości, ale niektóre kraje traktują poważnie pomysł kopalni na księżycu. Jednym z celów chińskiego programu badawczego jest właśnie sprawdzenie możliwości pozyskiwania cennego surowca.

Konkurs architektoniczny

Eleven magazine ogłosił ideowy konkurs architektoniczny „Moontopia”. Jego uczestnicy mają za zadanie zaprojektować bazę, czy też osiedle na Księżycu. Uczestnicy mogą sami zadecydować, czy chcą zaprojektować kwatery dla przyszłych górników, kontenery naukowców, egzotyczny hotel czy całe kosmiczne miasto. W każdym wypadku koszt budowy byłby astronomiczny, mile widziane są więc pomysły na przycięcie budżetu. Wśród pomysłów pojawiających się w ostatnich latach było m.in. wykorzystanie lokalnych materiałów, drukarek 3D, pneumatycznych konstrukcji. Ogłoszone latem 2016 badania amerykańskich lekarzy ujawniły zagrożenie wiążące się z długim przebywaniem w przestrzeni. Astronauci narażeni na długotrwałe działanie promieniowania kosmicznego zapadali na choroby układu krążenia znacznie częściej niż ich koledzy odbywający loty na niskie orbity. Przy dłuższym przebywaniu w kosmosie i mniej rygorystycznym doborze astronautów efekt może się okazać jeszcze bardziej wyraźny. Wygląda na to, że księżycowi architekci muszą zadbać o odpowiednio solidne osłony chroniące przed słonecznym wiatrem.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 listopada, koszt udziału to 60-100 funtów w zależności od terminu rejestracji, zaś główna nagroda to 2000 funtów.  


Więcej informacji: http://www.eleven-magazine.com/?competition=moontopia >>

Zobacz też: konkurs na projekt bazy na Marsie

Autor: KZ
Zdjęcia: www.eleven-magazine.com
Data publikacji: 4.08.2016 15:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!