Przyszłość architektury. Projektowanie parametryczne zajmuje w architekturze coraz bardziej poważne miejsce. Pomaga tworzyć nie tylko nietypową architekturę, ale także wnętrza, czy design. Dodatkowo wspomaganie tego typu projektów drukiem 3d, pozwala urzeczywistnić bryłę. Wydrukowanie modelu 3d, czy jego laserowe wycinanie jest znacznie mniej pracochłonne niż samodzielne robienie makiety i bardziej dokładne.
Architektura. Projektowanie parametryczne
Postęp architektury w kierunku projektowania parametrycznego jest możliwy także dzięki coraz szerszej gamie materiałów, ich większej dostępności, a także niższych cenach. Wszystko to sprawia, że architekci maja coraz większe możliwości projektowania i tworzenia nietypowych form geometrycznych. Projektowanie parametryczne, poza dużymi możliwościami tworzenia organicznych form pozwala stworzyć projekt racjonalny, dostosowany do warunków środowiskowych. Projektowanie parametryczne pozwala w architekturze zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, zapewnić chłodzenie latem.
Obłe, krzywoliniowe i fantazyjne kształty brył często są wynikową funkcji wewnątrz obiektu. Projektowanie parametryczne pozwala nam zoptymalizować funkcje w budynku i przez to stworzyć daną formę. Projektowanie parametryczne rozwiązuje problemy komunikacyjne w budynku, daje rozwiązanie za zapewnienie odpowiedniego oświetlenia o każdej porze roku dla każdego pomieszczenia. Jednym słowem rozwiązuje w kilka minut problemy projektowe, z którymi do tej pory architekci zmagali się tygodniami wyliczając odpowiednie procenty doświetlenia wnętrza, czy zacienianie sąsiednich budynków.
>> Festiwal Przemiany - dowiedz się więcej na temat druku 3D!
Do zalet projektowania parametrycznego można jeszcze zaliczyć analizę nasłonecznienia, symulacje ruchu ludzi, ilość ciepła przechwycona średnio przez metr kwadratowy fasady itp. Wszystkie nadane i potrzebne przy danym projekcie dane są analizowane przez program i dostosowują bryłę naszego budynku aby była bardziej realna. Zmiana danej wartości nie wymaga wielkiej rewolucji. Wybrane i wprowadzone w programie parametry (punkty kontrolne) mogą być sterowane – wraz ze zmianą ich wartości zmienia się kształt bryły.
Projektowanie parametryczne to ciągle odkrywany element projektowania architektonicznego. Jednak jest coraz więcej programów, tutoriali i programów, które dają możliwości projektowania parametrycznego, bo nie ulega wątpliwości, że gdy już się tego nauczy to projektowanie staje się łatwiejsze, a efekty widoczne są od razu.
Rola druku 3D w architekturze
Nie ulega wątpliwości, że stosowany coraz częściej druk przestrzenny zajmuje ważne miejsce we spółczesnej architekturze. Niektórzy uważają, że druk 3D to tylko chwyt marketingowy, który ma na celu wypromowanie drukarek 3D i przyczynić się do zarobku firm. Opozycja do tego argumentu mówi, że druk 3D to nowa era w projektowaniu. Mimo, że technologia 3D nadal jest bardzo droga, coraz więcej firm decyduje się na jej stosowanie. Druk 3D pozwala urzeczywistnić nawet najbardziej skomplikowany projekt. Twórcy technologii 3D twierdzą, że przestrzennie możemy wydrukować nawet bazę na Marsie. Jaka jest wasza opinia na ten temat? Uważacie, że druk 3D jest przyszłością architektury, czy tylko chwytem marketingowym?

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
