Konkret, czyli tanie mieszkanie
Choć liczba mieszkańców Polski nie podlega gwaltownym zmianom, trwa migracja- z małych miasteczek do dużych miast, z centralnych dzielnic na przedmieścia. Od lat widoczny jest brak wystarczającej liczby tanich mieszkań. Niewiele jest przykładów spółdzielni podobnych do tych z dwudziestolecia międzywojennego.
Brak tanich mieszkań to rzecz jasna nie tylko polski problem. W ostatnich latach za oceanem zamierają "coopy", czyli budowlane kooperatywy w USA. Odgrywały one ważną rolę szczególnie w Nowym Jorku. Miasto było dawniej uważane za ostoję wielkich projektów spółdzielczych.
Społecznicy, ale też przedstawiciele administracji z Billem de Blasio, nowym burmistrzem Nowego Jorku mają nadzieje na poprawę sytuacji.
Trudne do uchwycenia reguły rządzące rynkiem ekonomicznym stanowią wyzwanie – jak uniknąć schematu prowadzącego do polaryzacji idealizmu i neoliberalizmu. W jaki sposób nasze działania mogą wykroczyć poza przestarzały podział między teorią (wytwarzanie konceptów) a działaniem (przemiany polityczne), zamiast tkwić w utartych schematach? - pytają organizatorzy warsztatów.
W znalezieniu odpowiedzi mają pomóc badania z zakresu nowych strategii, gospodarki i technologii wspierających rozwój taniego budownictwa mieszkaniowego. Uczestnicy organizowanych przez Fundację Bęc Zmiana warsztatów będą mogli przyjrzeć się rozwiązaniom z Polski i USA. Dotyczyć będą one powstawania nowych spółdzielni mieszkaniowych oraz znaczenia współczesnej architektury w tych przedsięwzięciach.
W gronie specjalistów, którzy wybrani zostali do prowadzenia warsztatów są między innymi Srdjan Jovanowic Weiss, architekt i wykładowca z USA, Jakub Szczęsny, projektant i krytyk architektury oraz Dariusz Hyc, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza studentów i absolwentów kierunków projektowych, ale też prawników, urzędników i inne osoby zainteresowane budownictwem spółdzielczym do współpracy w ramach interdyscyplinarnej grupy roboczej. Termin zgłoszeń upływa 12 października 2015. Organizatorzy spotkania proszą o przesłanie na adres magda.grabowska@beczmiana.pl krótkiej informacji o sobie i wyjaśnienie, dlaczego temat warsztatów jest dla zgłaszającego ważny.
KONKRET: MIESZKANIE. Warsztaty
15-17 października 2015
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55, Warszawa
czwartek, 15.10, 17:00, audytorium 101: wstęp, wideokonferencja z Columbia University
piątek, 16.10, 18:00, audytorium 101: wykład Srdjana Jovanovica Weissa “TAKE ME HOME TONIGHT. Inhabitation as Investigation”
sob, 17.10, sala 111, 12:00-20:00 warsztaty

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Prosta bryła, szkło i beton – współczesna architektura dostosowana do krajobrazu. Praktyczna skandynawska architektura w zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną C.F. Møller szkole zawodowej więcej
-
To już 15.edycja konkursu Young Architects Program, zorganizowanego przez MoMA PS1. Konkurs architektoniczny, oprócz możliwości projektowania, ma dawać szansę na rozwój młodych talentów, wyłaniać interesujące pomysły, innowacje oraz kreatywne podejście do projektowania architektury współczesnej. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie stworzyć ekologiczną instalację artystyczną więcej
-
Architektura współczesna kocha styl industrialny, zwłaszcza, jeśli tematem jest rekonstrukcja starej fabryki. W przypadku fabryk samochodowych, najbardziej odpowiednim motywem przewodnim jest cegła oraz miedź w architekturze. Skąd to wiemy? Pokazali nam to architekci z francuskiej pracowni AREP więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Skandynawska architektura współczesna: szkoła zawodowa w Herningsholm
- ARCHITEKTURA: Ekologiczna bryła – instalacja artystyczna, która wygrała konkurs architektoniczny MoMA. FILM
- ARCHITEKTURA: Styl industrialny i miedź w architekturze. Przebudowa dawnej fabryki samochodów w Paryżu
- ARCHITEKTURA: Rzeźbiarska bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS