Konkret, czyli tanie mieszkanie
Choć liczba mieszkańców Polski nie podlega gwaltownym zmianom, trwa migracja- z małych miasteczek do dużych miast, z centralnych dzielnic na przedmieścia. Od lat widoczny jest brak wystarczającej liczby tanich mieszkań. Niewiele jest przykładów spółdzielni podobnych do tych z dwudziestolecia międzywojennego.
Brak tanich mieszkań to rzecz jasna nie tylko polski problem. W ostatnich latach za oceanem zamierają "coopy", czyli budowlane kooperatywy w USA. Odgrywały one ważną rolę szczególnie w Nowym Jorku. Miasto było dawniej uważane za ostoję wielkich projektów spółdzielczych.
Społecznicy, ale też przedstawiciele administracji z Billem de Blasio, nowym burmistrzem Nowego Jorku mają nadzieje na poprawę sytuacji.
Trudne do uchwycenia reguły rządzące rynkiem ekonomicznym stanowią wyzwanie – jak uniknąć schematu prowadzącego do polaryzacji idealizmu i neoliberalizmu. W jaki sposób nasze działania mogą wykroczyć poza przestarzały podział między teorią (wytwarzanie konceptów) a działaniem (przemiany polityczne), zamiast tkwić w utartych schematach? - pytają organizatorzy warsztatów.
W znalezieniu odpowiedzi mają pomóc badania z zakresu nowych strategii, gospodarki i technologii wspierających rozwój taniego budownictwa mieszkaniowego. Uczestnicy organizowanych przez Fundację Bęc Zmiana warsztatów będą mogli przyjrzeć się rozwiązaniom z Polski i USA. Dotyczyć będą one powstawania nowych spółdzielni mieszkaniowych oraz znaczenia współczesnej architektury w tych przedsięwzięciach.
W gronie specjalistów, którzy wybrani zostali do prowadzenia warsztatów są między innymi Srdjan Jovanowic Weiss, architekt i wykładowca z USA, Jakub Szczęsny, projektant i krytyk architektury oraz Dariusz Hyc, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza studentów i absolwentów kierunków projektowych, ale też prawników, urzędników i inne osoby zainteresowane budownictwem spółdzielczym do współpracy w ramach interdyscyplinarnej grupy roboczej. Termin zgłoszeń upływa 12 października 2015. Organizatorzy spotkania proszą o przesłanie na adres magda.grabowska@beczmiana.pl krótkiej informacji o sobie i wyjaśnienie, dlaczego temat warsztatów jest dla zgłaszającego ważny.
KONKRET: MIESZKANIE. Warsztaty
15-17 października 2015
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55, Warszawa
czwartek, 15.10, 17:00, audytorium 101: wstęp, wideokonferencja z Columbia University
piątek, 16.10, 18:00, audytorium 101: wykład Srdjana Jovanovica Weissa “TAKE ME HOME TONIGHT. Inhabitation as Investigation”
sob, 17.10, sala 111, 12:00-20:00 warsztaty