archirama.pl

Majówka i wakacje 2014. Co zobaczyć w Rzymie. Przewodnik architektoniczny po Rzymie

Wakacje 2014 albo majówka - może w Rzymie? Podpowaiadamy, co warto zobaczyć w  Rzymie. Przewodnik po Rzymie. Architektura Rzymu uchodzi za starożytną, bez współczesnych rozwiązań i brył budynków. W tym historycznym klimacie można jednak dostrzec wiele ciekawych, nowoczesnych obiektów. Zobaczcie nasz subiektywny przewodnik po architekturze Wiecznego Miasta - galeria zdjęć.

Parco della Musica w Rzymie

Parco della Musica w Rzymie

Fot: LPLT / Wikimedia Commons

Wakacje 2013. W naszym przewodniku poza znanymi każdemu obiektami stolicy Włoch, udowodnimy, że Rzym to także nowoczesna architektura, szanująca dziedzictwo historyczne stolicy Włoch.

Wakacje 2013: co zobaczyć w Rzymie: Plac Świętego Piotra

Wakacje 2013. W ostatnich tygodniach oczy całego świata zwrócone były w stronę Placu Św. Piotra – głównego założenia Watykanu, gdzie konklawe 13 marca wybrało nowego Papieża. Plac, zaprojektowany w 1656 roku przez Berniniego stanowi reprezentacyjne wejście do najważniejszego kościoła w świecie katolickim – Bazyliki Św. Piotra, która jest drugą co do wielkości Bazyliką na świecie. Centralne miejsce placu wyznacza obelisk Warto zwrócić także uwagę na kolumnadę otaczającą plac, zbudowana w porządku toskańskim. Największe wrażenie na odwiedzających plac robi skala założenia, która jest nieporównywalna z tym co widzimy na zdjęciach.

Wakacje 2013: co zobaczyć w Rzymie: Kaplica Sykstyńska

Wakacje 2013. Kaplica papieska w Pałacu watykańskim, gdzie odbywają się konklawe. Sama kaplica, ufundowana przez Sykstusa IV, jest prostokątnym pomieszczeniem, w którym największe wrażenie robią znajdujące się na ścianach i suficie freski. Niepowtarzalne malowidła są dziełem Michała Anioła i od lat stanowią wyzwanie dla konserwatorów zabytków. Kaplica często jest nieczynna dla zwiedzających ze względu na prace konserwacyjne – miliony odwiedzających, którzy spacerują po Kaplicy wydzielaja tyle pary wodnej, że zabytkowe freski po prostu odpadają ze ścian. Dlatego przed wybraniem się do Kaplicy sprawdźcie informacje czy na pewno jest czynna.

Wakacje 2013: co zobaczyć w Rzymie: Fontanna di Trevi

Wakacje 2013. Fontanna to jedno z kolejnych barokowych założeń w stolicy Włoch. Architektura fontanny została zrealizowana według projektu Leona Battiste Albertiego w 1435. Ogłoszony później konkurs na przebudowę fontanny wygrał Nicollo Salvi, który nie dożył zakończenia prac. Architektura fontanny komponuje się ze znajdująca się za nią fasada kościoła Palazzo Poli. Warto dodać, że fontanna nazywana jest także „fontanną obietnic”, a każdy jej element wypełniony jest symboliką.

Architektrua Rzymu: MAXXI – Muzeum Sztuki i Architektury XXI wieku

W Rzymie znajduję się także architektura autorstwa Zahy Hadid. Jest to doskonały przykład obalający tezę, że barokowe miasto pozbawione jest nowoczesnych elementów. Nowoczesna i charakterystyczna dla stylu Zahy, architektura została wybudowana w latach 1998 – 2009. Płynne i obłe kształty ścian wnętrza dzielą je na wiele przestrzeni.

>> Przeczytaj więcej o Muzeum autorstwa Zahy Hadid!

Przewodnik po Rzymie: Parco Della Musica

Kolejny przykład nowoczesnej architektury w Rzymie, autorstwa architekta Renzo Piano. Multifunkcjonalny obiekt stanowi muzyczne centrum stolicy Włoch. Kompleks stanowią trzy bryły, połączone zewnętrznie amfiteatrem. Warto zobaczyć i wybrać się na koncert odbywający się w Sali na 2500 miejsc!

Warto zobaczyć w Rzymie: Kościół Jubilee

Znany też pod nazwą Kościół Ojca Pana Miłosiernego to odstępstwo w architekturze kościołów Rzymu. Nowoczesna bryła sprawia wrażenie trzech kartek wygiętych przez wiatr. Autorem projektu kościoła jest biuro Richard Meier & Partners. Realizacja zakończyła się w 2003 roku. Kościół jest kontrowersyjnym przykładem współczesnej architektury w centrum historycznego miasta. Ciekawy kształt bryły uzyskano dzięki wykorzystaniu betonu, stiuku, trawertynu oraz szkła.

Warto zoabaczyć w Rzymie: Plac Campo de’ Fiori

Plac Campo de’ Fiori znajduje się w pobliżu popularnego w Rzymie Placu Navona (także warto zobaczyć). Centralnym punktem placu jest monumentalny pomnik Giordano Bruno. W tłumaczeniu na język polski zwrot Campi de’ Fiori oznacza pole kwiatów. Jednak obecnie nazwa ta nie ma odzwierciedlenia w architekturze Placu.

Przewodnik po Rzymie: Schody Hiszpańskie

Schody znajdują się na najbardziej znanym placu w Rzymie – Placu Hiszpańskim. Autorami założenia byli Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. Na schodach hiszpańskich odbywają się często pokazy mody, a najpiękniej schody wyglądają na wiosnę, kiedy zdobią je tuziny kwiatów. Obowiązkowy punkt wycieczki po Rzymie.

Architektura Rzymu: Koloseum

Wizytówka starożytnego Rzymu. Historia Koloseum jest znana każdemu. Dlatego całe założenie trzeba zobaczyć na własne oczy. 7 lipca 2007 Koloseum zostało ogłoszone jednym z siedmiu cudów świata.

Zdjęcia: Brian Myrabella / Wikimedia Commons, dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects, Diliff, edycja: Vassil / Wikimedia Commons, Radomil / Wikimedia Commons, Diliff / Wikmedia Commons, Jackzor/ Wikimedia Commons, Antoine Taveneaux / Wikimedia Commons, Aaron Logan/ Wikimedia Commons, Ludmiła Pilecka / Wikimedia Commons, LPLT / Wikimedia Commons, Brian Mattix / Wikimedia Commons, Gregor Bert / Wikimedia Commons, 2pi.pl / Wikimedia Commons, Iwan Baan, Aibdescalzo / Wikimedia Commons, Roland Halbe, dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 24.06.2013 12:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!