archirama.pl

Architektura Śląska. Carbon Art projektu Konior Studio - w Zabrzu powstanie nowe centrum kultury

Architektura Śląska. Carbon Art w Zabrzu. Konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum kultury Carbon Art wygrał Tomasz Konior z pracowni Konior Studio. Bryła centrum kultury w Zabrzu będzie łączyła w sobie aż cztery funkcje. W budynku powstanie muzeum, biblioteka, sala widowiskowa a także centrum kreatywności.

Architektura  Śląska. Carbon Art projektu Konior Studio - w Zabrzu powstanie nowe centrum kultury

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego centrum kultury w Zabrzu. Pierwsze miejsce zajął projekt architektoniczny Carbon Art Tomasza Koniora z pracowni Konior Studio.

Fot: www.koniorstudio.pl

Architektura Śląska. Carbon Art w Zabrzu. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego centrum kultury w Zabrzu. Pierwsze miejsce zajął projekt architektoniczny Carbon Art Tomasza Koniora z pracowni Konior Studio. Nowe centrum kultury Carbon Art powstanie przy ulicy Słodczyka, w bezpośrednim sąsiedztwie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (od strony południowej). Taka lokalizacja pozwoli na połączenie wspólnym dziedzińcem obu brył (czyli Carbon Art. i Sztolni Dziedzicznej) w jeden kompleks. W ten sposób miejsce będzie łączyło górniczą tradycję i kulturę. Powierzchnia użytkowa nowego centrum kultury w Zabrzu wyniesie ponad 7297 mkw.

Centrum kultury i Sztolnia Dziedziczna scalona w jeden kompleks

Zwarta architektura bryły Carbon Art. została rozbita na kilka zróżnicowanych wysokością części. Zaokrąglony narożnik północno-wschodni łączy elewacje wschodnią i północną centrum kultury i akcentuje wejście do budynku. Elewacje zbudowane są z charakterystycznego dla architektury Śląska materiału - cegły, którą potraktowano w  nietypowy sposób. Przeszklenia znacznej części bryły zostały bowiem „ukryte” za ażurową ceramiczną strukturą. Jedynie przeszklone ściany parteru zapewniają przezierność przez cały budynek na poziomie wzroku przechodnia. W architekturze wnętrza bryły budynku dominuje biel, podkreślona przez wpadające przez świetlik dachowy światło.

Bryła połączy  w sobie cztery funkcje

W centrum kultury Carbon Art projektu Konior Studio powstanie Muzeum Miejskie, Centrum Kreatywności, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Sala Widowiskowa. Strefa wejściowa do budynku została utworzona wokół przestronnego, czterokondygnacyjnego holu wejściowego. Na częściowo zagłębionym poziomie -1 powstanie Muzeum Miejskie. Wykorzystanie dużej różnicy kondygnacji pozwoli zapoznać się z częścią wystawienniczą już od samego wejścia głównego do budynku poprzez zaprojektowane przeszklenie. Jedyne pomieszczenia muzeum wymagające naturalnego światła (pracownie) zlokalizowano na 4 piętrze. Centrum Kreatywności znajdzie się na I piętrze. Na szczególną uwagę zasługują sale muzyczne. Ich nietypowe ukształtowanie ma zapewnić możliwie wysoką charakterystykę akustyczną pomieszczeń.

Carbon Art.: kilka instytucji kultury w jednym miejscu

Sala widowiskowa na 320 osób została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o koncertach muzyki klasycznej. Będzie miała ona jednak możliwość swobodnej zmiany funkcji. Dostęp dla publiczności zapewniono po obu stronach sali na półpoziomie między parterem, a pierwszym  piętrem bryły budynku. Na drugim piętrze znajdzie się natomiast Miejska Publiczna Biblioteka. Ta, nieco wyższa lokalizacja, dobrana została ze względu na mniejszy ruch, sprzyjający tego rodzaju działalności. Czytelnia zlokalizowana została na trzecim piętrze. Jest najbardziej odseparowana od reszty budynku i połączona z obszernym zielonym tarasem, dostępnym dla czytelników. Bibliotekę z czytelnią łączą wewnętrzne schody.

Architektura bryły Carbon Art projektu Konior Studio

Część magazynową ulokowano na poziomie -1. Parking dla samochodów osobowych znajduje się na kondygnacji -1 (10 miejsc) i -2 (70 miejsc). Powierzchnie biurowe zgromadzone zostały w północnym skrzydle, wzdłuż ulicy Słodczyka. Strefę dostaw, wjazd do parkingu podziemnego oraz wejście dla artystów, zlokalizowano natomiast po zachodniej stronie terenu, z dostępem z ulicy Słodczyka. Południową część działki zajmuje teren rekreacyjny – dziedziniec i ogród. 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: www.koniorstudio.pl
Data publikacji: 14.08.2013 09:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!